Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bilgilendir(eme)me Toplantısı

Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde yapımı planlanan Hidroelektrik Santralı (HES) projesiyle ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılmayan yöre halkı, bir kez daha şirket yetkililerini ve HES projelerini protesto etti.

Bir Gün Gazetesi
Bilgilendir(eme)me Toplantısı

Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde yapımı planlanan Hidroelektrik Santralı (HES) projesiyle ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılmayan yöre halkı, bir kez daha şirket yetkililerini ve HES projelerini protesto etti.

Beldedeki bir düğün salonunda yapılan toplantıda, İl Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, projenin yapımını üstlenen firma yetkilileri ile ÇED raporunu hazırlayan uzmanlar hazır bulundu. Senoz Vadisi Koruma Platformu yetkilileri ve yurttaşlar, toplantıyı protesto ederek salona girmedi. Bunun üzerine yetkililerce, “Katılım olmadığı için toplantı yapılamamıştır” şeklinde tutanak tutuldu.

Köylüler Ortak Tavır Koydu

Gürpınar Köyü Muhtarı Mehmet Öztürk ise, aynı bölgedeki Yeşiltepe Köyü Muhtarı Osman Öztürk ile, Kaptanpaşa Köyü Muhtarı Osman Küçük ile birlikte yaptığı ortak açıklamada şunları kaydetti: “Senoz Vadisi’nde halen faaliyet gösteren taş ocakları ile yapımı devam eden HES projeleri, vadiyi olumsuz etkiliyor. Söz konusu alan, bu çalışmalar nedeniyle ‘Doğal SİT Alanı’ olma özelliğini yitirdi. Bizlerin doğal yaşam alanı olan Senoz Vadisi’ne bir kez daha müdahale anlamına gelen Gürpınar Regülatörü ve HES projesi için yürütülmeye çalışılan ÇED sürecine bu nedenlerle katılmıyoruz. Adı geçen projeden direkt etkilenecek köy muhtarlıkları ve yöre halkı olarak Anayasal hak ve görevimizin de gereği olarak projeye hiçbir şekilde onay vermiyoruz.”

TEMA: Yargıyı Hiçe Sayıyorlar

Toplantının başlamasından hemen sonra yöre halkını temsilen salona giren Senoz Deresi sakinlerinden Hayati Kork ise söz alarak, “Bu toplantıyı protesto ediyoruz. Köy halkından bir kişi bile katılmadı. Taleplerimiz görüşlerimiz dikkate alınmıyor, yargı kararları uygulanmıyor. Bilgilendirme toplantıları bir formalitenin yerine getirilmesinden ibaret. Biz bu projeyi istemiyoruz. Yöre halkı, görüşünü bu salona gelmeyerek ifade etti. Bu toplantıyı yok sayıyoruz” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra söz alan TEMA Vakfı Rize Temsilcisi ve Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Nevzat Özer ise, tartışılan projenin hemen altında ve üstünde yapılmak istenen iki HES Projesinin yargı kararlarıyla durdurulduğuna dikkat çekti. Özer, “Yargı, vadide geliştirilen 14 HES Projesi olduğunu, projelerin tek tek etkisinden çok toplam etkisine bakılması gerektiğini, bütüncül bir havza planlaması yapılmadan bu projelere başlanmasını telafisi güç sonuçlar doğuracağı gerekçeleriyle bu projeleri durdurmuştur. Yargının açık kararına rağmen benzer bir projenin uygulanmaya çalışılması yargı kararlarının hiçe sayılmasıdır” diyerek yöre sakinleri ile birlikte toplantıyı terk etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilgilendirememe-toplantisi_77278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!