Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Bilgisi Olmadan Konuşması Yanlış"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ünlü pop sanatçısı Tarkan ile yaşanan Alianoi tartışmasına son noktayı Aydın'da koydu. Eroğlu, Bergama çiftçisinin merakla beklediği müjdeyi vererek, "Yortanlı Barajı su tutacak" dedi. Tarkan'a hakaret etmediğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

Yeni Asır Gazetesi
"Bilgisi Olmadan Konuşması Yanlış"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ünlü pop sanatçısı Tarkan ile yaşanan Alianoi tartışmasına son noktayı Aydın'da koydu. Eroğlu, Bergama çiftçisinin merakla beklediği müjdeyi vererek, "Yortanlı Barajı su tutacak" dedi. Tarkan'a hakaret etmediğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

'Tarkan keşke bizden bilgi alıp da konuşsaydı' dedim. Paşa Ilıcası hakkında yeterli bilgisi olmadan beyanat vermesi yanlıştı. Bizden ne türlü bilgi isterse vermeye hazırız".

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in, kendisini konu hakkında bilgi eksikliği ile suçlamasıyla ilgili konuşan Eroğlu şunları söyledi: "Burayla ilgili benden hangi bilgi istenirse vermeye hazırım. O kaplıcanın tarihçesini araştırdım, ne zaman yapıldığını da biliyorum. Yapılan kazıları da biliyorum. DSİ Genel Müdürü iken de o kazıların yapılması için kazı başkanına ayni ve nakdi yardım da bulunduk. Barajın maliyetinin yüzde 8'i kadar ayni ve nakdi desteğimiz oldu" diye konuştu.

Kimse bizi suçlayamaz

O bölgedeki tüm desteklerini tarihi eserlere saygılarından dolayı yaptıklarını söyleyen Bakan Eroğlu, "Biz oralar kurtulsun istiyoruz. Geçmişte üzeri kapanan dere yatağının üzerini de biz açtırdık. Tarihi eserleri kurtardık. Peri Kızı'nı ve diğer tarihi eserleri de Bergama Müzesi'ne gönderen biziz. Şu anda da oraları Koruma Kurulu'nun ve bilim adamlarının istediği şekilde koruyacak olan biziz. Burayla ilgili kimse bilgisizlikle suçlayamaz" diye konuştu. Kendisinin Allionoi Antik kenti ve Paşa Ilıcası Hamamı hakkında haksız yere suçlandığını savunan Eroğlu şöyle konuştu: "Hem kurum olarak para vereceksiniz, hem koruyup bütün işi siz yapacaksınız sonra da hedef tahtası olacaksınız. Bu çok yanlış bir şey. Benim yerime kim olsa aynı tepkiyi gösterirdi. Bir çok tarihi eser Yortanlı Barajı sayesinde oraya çıktı. Biz bu işin doğrusu neyse onu yapacağız. Yortanlı Barajı su tutacak."

Yortanlı Barajı altında kalacak olan tarihi eserlerin korunması için her türlü teminatı verdiklerini sözlerine ekleyen Bakan Eroğlu, "Biz kimseye haber vermeden Yortalı Barajı'nda su tutsak daha mı iyi olurdu? Üzerini kapatın kimse görmesin de diyebilirdik. Ama burayı korumak bizim en önemli milli ve tarihi görevimiz. Bu işin doğrusu neyse onu yapmaya devam edeceğiz. Alacağımız eserleri aldık. Onlar şu an Bergama Müzesi'nde. Diğerlerini de koruyacağız" dedi.

ETİKETLER: arkeoloji koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/bilgisi-olmadan-konusmasi-yanlis_82410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!