Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“BIM Yöneticisi: BIM Proje Yönetimi İçin Pratik Rehber” Kitabı Yapı Sektörüyle Buluştu

Mimarlık ve inşaat sektörünün bugününü ve yarınını kökten değiştirmekte olan BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) konusunda dünyadaki önemli kaynak kitaplardan biri olarak gösterilen, Mark Baldwin imzalı “BIM Yöneticisi: BIM Proje Yönetimi için Pratik Rehber” kitabı Türkçe olarak yayınlandı.

yapi.com.tr
“BIM Yöneticisi: BIM Proje Yönetimi İçin Pratik Rehber” Kitabı Yapı Sektörüyle Buluştu

2019 yılında Amazon internet sitesinde en çok satan inşaat yönetimi kitapları arasına girmeyi başaran ve BIM konusunda değişen uluslararası standartlardan (ISO 19650-1 ve 2) sonra yayınlanmış olması nedeniyle güncel bir kaynak niteliği taşıyan “BIM Yöneticisi: BIM Proje Yönetimi için Pratik Rehber” kitabı İngilizce ve Almanca baskılarından sonra, Türkiye IMSAD (İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) ve buildingSMART Türkiye katkılarıyla Türkçe’ye kazandırıldı.

Kariyeri boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinde BIM üzerine çalışmalar gerçekleştiren ve BIM'i pragmatik ve değer odaklı bir şekilde uygulayan bireyleri ve kuruluşları desteklemeye kendini adayan Mimar Mark Baldwin tarafından kaleme alınan kitap, BIM konusunda sektördeki profesyonellere anlatılması oldukça zor olan bazı konuları okuyucusuna sade ve anlaşılabilir bir dille ve bazı benzetim/analojiler kullanarak aktarıyor. Bu özelliğiyle yurtdışında muadillerinden ayrılan ve profesyonellere önemli kolaylıklar sağlayan BIM Yöneticisi kitabı, hem ulusal hem de uluslararası örneklerle BIM ile proje yönetimi konusunu tüm detaylarıyla açıklayarak BIM hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için bir başlangıç noktası teşkil ederken BIM bilgilerini daha da pekiştirmek isteyenlere de gerekli bilgi ve yönlendirmeleri sağlıyor.

“Bu kitap, bazı yanlış anlatımların ortasında netlik sağlamayı amaçlıyor”
“Yapı Bilgi Modellemesi elbette yeni bir şey değildir. Son on yılda, BIM dünya çapında binlerce projede başarıyla uygulanmıştır. Destekleyici teknolojiler ve süreçler geliştirilerek rafine edilmiş, BIM projelerinin planlanması, uygulanması ve teslimini desteklemek için somut ilkelerin ve belgelenmiş prosedürlerin oluştuğu zengin bir bilgi kaynağı ve deneyim kazanılmıştır. BIM Yöneticisi kitabı, bu ilkeleri basit ve net bir şekilde aktarmayı amaçlamaktadır” diyen Mark Baldwin aslında BIM hikayesinin tamamlanmadığını, BIM’in bir inovasyon ve geliştirme alanı olduğunu şu sözlerle dile getiriyor: “OpenBIM'in temel taşı olan IFC (Bkz. 3. Bölüm) dahil olmak üzere pek çok girişim hala “devam eden işler” aşamasındadır. BIM dünyasında hala tanımlanması ve iyileştirilmesi gereken çok şey bulunmaktadır. Eksik ve bazen çelişkili mesajlar aldığımızda kafa karışıklığımız artmaktadır. Bu kitap, bazı yanlış anlatımların ortasında netlik sağlamayı amaçlamaktadır.”

Mark Baldwin kitapta BIM konusunu temel olarak üç bölümde ele alıyor: İlk bölüm konu hakkında bir bağlam sağlarken Yapı Bilgi Modellemesi’nin genel kavramlarını tanıtıyor. İkinci bölüm, bir organizasyon içinde BIM'in stratejik planlaması ve uygulaması için bir metodoloji ortaya koyarken üçüncü bölüm ise proje tanımı ve tasarımdan uygulamaya ve tesis devir teslimine kadar BIM proje yönetiminin faaliyetlerini ve süreçlerini açıklıyor.

“BIM, birden çok disiplini, aşamayı ve proje türünü kapsayan kompleks bir konudur” diyen Baldwin kitabın kapsamını, genel inşaat projelerinin planlama ve inşaat aşamalarıyla sınırlı tuttuğunu ve esas olarak mimarlık ve mühendislik tasarımı yapan firmaların perspektifinden bir bakış açısı sağladığını şu sözlerle dile getiriyor: “Ne mühendislik yapıları ve altyapı projeleri ne de işletme ve tesis yönetimi bu kitapta derinlemesine ele alınmamaktadır. Bununla birlikte, kapsanan ilkeler tüm inşaat sektörlerindeki bütün proje paydaşları için geçerlidir.”

Türkiye’nin önde gelen uluslararası inşaat firmalarında çalışan BIM yöneticilerinin konuk katılımcı yazar olarak katkı sunduğu BIM Yöneticisi kitabının,BIM konusunda henüz gelişme aşamasında olan ve akademik bazı yayınlar haricinde bu konuda Türkçe kaynak yetersizliği bulunan ülkemizde yapı sektörü profesyonelleri ve akademisyenler için önemli bir referans kaynak haline gelmesi bekleniyor.

Türkiye’de Cinius Yayınları tarafından basılan “BIM Yöneticisi: BIM Proje Yönetimi için Pratik Rehber” kitabı çok yakında tamamlanacak olan Japonca, Çince ve İspanyolca baskılarıyla global yapı sektöründeki etki alanını genişletmeyi planlıyor.


*

Künye Bilgileri

BIM Yöneticisi BIM Proje Yönetimi için Pratik Rehber
Yazar: Mark Baldwin
Editör: buildingSMART Türkiye
Çeviri: Alper Beşer (Yüksek İnşaat Müh.)
Yayınevi: Cinius Yayınları
Türkiye Basım Tarihi: Eylül 2021

1.Baskı
320 sayfa
16x23 cm
1.Sınıf Kuşe Kağıt, Dikişli Cilt
Türkçe kitabın İnternet satış sitesi: https://cinius.shop/product/bim-yoneticisi/
Fiyat: 250 TL (Basılı), 125 TL (Dijital)

Yazar Mark Baldwin Hakkında

Mark Baldwin, BIM'i pragmatik ve değer odaklı bir şekilde uygulayan bireyleri ve kuruluşları desteklemeye kendini adamış olan uluslararası bir mimar ve BIM uzmanıdır. 2005'ten itibaren BIM’le proje teslimi/yönetimi konularıyla ilgilenmekte olan Baldwin Avustralya, Orta Doğu ve Avrupa'da proje mimarı, BIM yöneticisi, yüklenici ve işveren danışmanı olarak çalışmıştır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde BIM'in geliştirilmesiyle ilgilenmekte olup; İsviçre'de Bauen Digital Schweiz/buildingSMART İsviçre'nin Yönetim Kurulu ve Yönlendirme Komitesi üyesi, Avrupa düzeyinde Avrupa Standartları Komitesi (CEN) BIM çalışma grubunun (CEN / TC 442 WG 3) üyesi, uluslararası düzeyde ise buildingSMART Uluslararası Profesyonel Sertifikasyon programının lideri ve buildingSMART International Building Room'un yönlendirme komitesi üyesidir.

Asıl tutkusunu ise BIM yolculuklarında bireyler ve kuruluşlarla etkileşim kurmak ve onları desteklemek olarak tanımlamaktadır. ''BIM Yöneticisi” kitabının yazarı olarak, uluslararası etkinliklerde düzenli olarak sunumlar yapmakta ve yapı bilgi modellemesinin farklı yönleri hakkında çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Kitap Hakkında Görüşler
“Mark Baldwin bu kitabında, inşaat sektöründeki dijitalleşmenin zorluklarını, terminoloji ve teknolojinin yanı sıra ilgili iş akışlarını çok iyi anlatıyor.” –Claus Meier, Team Leader, Construction and BIM.

“BIM ile ilgili en iyi kitaplardan biri olan Baldwin’in kitabı, BIM’le ilgili birçok yanlış anlaşılmayı ortadan kaldıran oldukça iyi bir çalışma. Ayrıca ISO 19650, IFC rolü gibi BIM ile ilgili en önemli gelişmeler hakkında güncel bilgiler de içermekte.” –Amazon Müşteri İncelemesi.

“Kitabın ilgili herkes için çok faydalı olacağını düşünüyor ve emeği geçen herkese buildingSMART Türkiye adına teşekkür ediyoruz.” –Muhammed Maraşlı, CEO, buildingSMART Türkiye.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bim-yoneticisi-bim-proje-yonetimi-icin-pratik-rehber-kitabi-yapi-sektoruyle-bulustu_187263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!