Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bin 579 HES Projesinden Bin 173'ü Vize Aldı

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Mayıs ayı itibariyle bin 579 Hidroelektrik Santrali Projesinden (HES) bin 173'ünün uygun bulunduğunu ve EPDK'ye lisans işlemleri için gönderildiğini söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi
Bin 579 HES Projesinden Bin 173'ü Vize Aldı

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın'ın HES projeleriyle ilgili soru önergesini yanıtladı. 2010 Mayıs ayı itibariyle 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında, özel sektör tarafından müracaat edilen proje sayısının bin 579 olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, bu projelerden bin 173'ünün incelenerek uygun bulunduğunu kaydetti. Uygun bulunan projelerin EPDK'ye lisans işlemleri için gönderildiğini belirten Bakan Eroğlu, 678 adet proje için 'Su Kullanım Hakkı Anlaşması' imzalandığını ve 579 adedi için EPDK tarafından lisans verildiğini belirtti.

Bakan Eroğlu, MHP'li Yalçın'ın "HES yapılacak bölge halkının görüşlerine müracaat edilmiş midir?" sorusuna ise "HES projeleriyle alakalı olarak ÇED süresince halkın katılımı ve bilgilendirilmesi toplantılarında halkın görüşüne başvurulmaktadır" karşılığını verdi. Eroğlu, kredilendirme usulü ve satın alma garantileri konusunda yetkili kurumun EPDK olduğunu, projelerin amortisman süresinin yapılan hesaplamalarda 50 yıl kabul edilmekte olduğunu, ekonomik ömürlerinin ise 200 yıla kadar çıkabildiğini bildirdi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/bin-579-hes-projesinden-bin-173u-vize-aldi_80193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!