Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bin Ladin Ailesiyle 2 Milyar $’lık Yarış

Yapı Merkezi, Suudi Arabistan’daki 2 milyar dolarlık demiryolu ihalesinde Usame Bin Ladin’in ailesinin şirketi Saudi Bin Ladin Group ile yarışıyor. 4 milyar dolarlık Dubai metrosu ihalesinde de iki şirket yarışmış, Yapı Merkezi kazanmıştı.

Vatan Gazetesi/Necla Dalan
Bin Ladin Ailesiyle 2 Milyar $’lık Yarış

b>Yapı Merkezi, Suudi Arabistan’daki 2 milyar dolarlık demiryolu ihalesinde Usame Bin Ladin’in ailesinin şirketi Saudi Bin Ladin Group ile yarışıyor. 4 milyar dolarlık Dubai metrosu ihalesinde de iki şirket yarışmış, Yapı Merkezi kazanmıştı.

Dubai’de 4 milyar dolarlık metro projesini Japon Obayaşi, Kajima ve Mitsubishi şirketleriyle birlikte üstlenen Yapı Merkezi, Suudi Arabistan’da da dev bir demiryolu ihalesine talip oldu. 2 milyar dolarlık yatırım bedeli olan bin kilometrelik demiryolu ile ülkenin kuzey-güney koridoru birbirine bağlanacak. Üç parçaya bölünen demiryolu ihalesine giren Yapı Merkezi’nin en büyük rakibi ise El Kaide’nin Lideri Usame Bin Ladin’in ailesinin şirketi Saudi Bin Ladin Group.

Yapı Merkezi Murrahas Azası Başar Arıoğlu, ihalede iddialı olduklarını belirterek, “İhaleye üç parça halinde çıkılacak. Bu üç parçadan birini almamız gündemde. En büyük rakiplerimiz arasında Saudi Bin Ladin Grubu var. Bin Ladin Grubu, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in ailesine ait ve halen Suudi Arabistan’ın en büyük inşaat gruplarından biri konumunda. 4 milyar dolarlık Dubai metrosu ihalesinde de onlarla yarışmıştık. O ihalede kazandık, burada da kazanmayı diliyoruz” dedi.

Politika Karışmazsa...
Suudi Arabistan’da demiryolunun öneminin yeni keşfedildiğini kaydeden Arıoğlu, ihalenin önümüzdeki günlerde açıklanmasını beklediklerini söyledi. Başar Arıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suudi Arabistan’da yük taşımacılığını raylı sistemlere kaydırıyorlar. İhaleyi kazanırsak yapacağımız hatta hem yük hem yolcu taşınacak. İhalenin bugünlerde açıklanmasını bekliyoruz. Politik bir sorun çıkmazsa kazanacağımıza inanıyoruz.”

Cezayir’de İki İhale
Başar Arıoğlu, Cezayir’de de demiryolu projeleriyle ilgilendiklerini belirtti. İki yeni ihaleye gireceklerini belirten Başar Arıoğlu, “Bu ihalelerin her birinin bedeli 200-300 milyon dolar. Biz raylı sistemler konusunda çok büyük tecrübeye sahibiz ve Türkiye’deki pazarımızı yurtdışına taşımayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ecyad Kalesi Arsasına Zemzem Kulesi Dikti
Yapı Merkezi’nin yarıştığı Bin Ladin Grubu halen her yıl izdiham nedeniyle onlarca hacı adayının ölümüne neden olan Mina’daki şeytan taşlama bölgesinin yeniden düzenlenmesini kapsayan projeyi yürütüyor. Grubun Mekke’de ultra-lüks devremülk projesi de sürüyor. 2002’de Suudiler’in yıktığı Mekke’deki Ecyad Kalesi’nin yerine dikilen 4 bin 668 daireli “Zemzem Kulesi” de bu devremülkler arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bin-ladin-ailesiyle-2-milyar-lik-yaris_51594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!