Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bin Ortaklı Aşkale Çimento, 15 Yılda 10 Kat Büyüdü

Özelleştirme kapsamına alındıktan sonra 1993 yılında bölge insanlarından oluşan bin ortaklı ER-ÇİM-SAN tarafından satın alınan Aşkale Çimento, 250 bin tonluk üretim kapasitesini 15 yılda 3 milyon tona taşıdı. Bugün itibarıyla üretiminin yüzde 10'unu ihraç eden Aşkale Çimento, Trabzon, Gümüşhane ve Erzincan'da da üretime geçerek Doğu Anadolu

Referans Gazetesi
Bin Ortaklı Aşkale Çimento, 15 Yılda 10 Kat Büyüdü

Dönemin başbakanı Süleyman Demirel'in 1968 yılında hizmete açtığı Aşkale Çimento'nun 40 yıllık hikayesi, kolektif bilincin bir türlü egemen olamadığı Türkiye'de "ben" yerine "biz" demenin nelere kadir olabileceğini ortaya koyuyor. Özelleştirme kapsamına alındıktan sonra 1993 yılında bölge insanlarından oluşan bin ortaklı ER-ÇİM-SAN tarafından satın alınan Aşkale Çimento, 250 bin tonluk üretim kapasitesini 15 yılda 3 milyon tona taşıdı. Bugün itibarıyla üretiminin yüzde 10'unu ihraç eden Aşkale Çimento, Trabzon, Gümüşhane ve Erzincan'da da üretime geçerek Doğu Anadolu Bölgesi'nin lider çimento üreticisi konumuna geldi.

2008'in yapı malzemeleri alanındaki En Hızlı Balığı, Aşkale Çimento'nun Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Hızlı Balık ödülünü almanın kendileri için önemli olduğunu belirterek, çok zor şartlarda ve çok zor bir iklimde üretim yapmalarına rağmen bu ödülü kazanmanın gururunu yaşadıklarını söylüyor. Yücelik, "Amacımız geliştikçe gelirimizi bölgemize sunmak. Bölgemizin kalkınması için Doğu'yu merkeze alacak bir teşvik politikasına ihtiyacımız var" diyor.
Aynı zamanda Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nı da yürüten Lütfü Yücelik, söz konusu başarının tesadüf değil azmin ve sabrın eseri olduğunu belirterek, "Türkiye'de en zor şey ortak iş yapmak. Ülkemizde ortaklık kültürü çok zayıf. Oysa ülkemizin ve geri kalmış bölgelerimizin gelişebilmesi için ortaklık kültürünün çok büyük önemi var. Biz Aşkale Çimento olarak bunu başardık. Kolektif çalışarak, sermayelerimizi birleştirerek ve profesyonel bir yönetim ekibi kurarak 15 yılda 10 kat büyüdük" diyor. Yücelik, gelecek için de çok iddialı:" Hedefimizi Türkiye'nin en büyük 100 firması içine girmek olarak belirledik. Bu asla hayal değil. Biz 1993 yılından bu yana ortaklarımızla birlikte hayalleri gerçeğe çevirdik. Aşkale Çimento'yu 16 yıl önce dibe vurmuş bir halde aldık. Bugün Türkiye'nin en büyük 296'ıncı firması olduk."...
 
İlk 5 yıl sadece borç ödediler

Yolları Aşkale Çimento'da kesişen toplumun her kesiminden yaklaşık bin kişi, yatırım açlığı çeken doğuda bir "başarı hikayesi" yazmış olmanın mutluluğunu yaşıyor. Çünkü memur, emekli, esnaf, öğrenci ve işadamlarından oluşan kalabalık bir ailenin oluşturduğu Aşkale Çimento, 41. yılında "41 kere maşallah" dedirtecek bir performansın altına imza atıyor. Ancak Aşkale Çimento'nun 15 yıl içinde ulaştığı nokta bugün tüm ortaklarını fazlasıyla mutlu etse de şirketin bugünlere gelmesi hiç de kolay olmadı. Lütfü Yücelik, o günleri özetlerken "Çok zor zamanlar yaşadık" diye konuşuyor.

Erzurumlular, 1993 yılında 31 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Aşkale Çimento'yu satın almaya karar veriyorlar vermesine ama bin kişinin topladığı para 2,5 milyon doları ancak buluyor. Geriye kalan 29 milyon dolar için günlerce banka kapılarında yatıp kalktıklarını anlatan Yücelik'in sözleri fabrikayı yaşatmak için ödenen bedeli de gözler önüne seriyor: "Elimizdeki para, almak istediğimiz fabrikanın yüzde 10'u bile etmiyordu. Kimse bize kredi vermeye yanaşmıyordu. Sonunda kredi sorununu çözdük. Ama 1998'de borcumuz bitene kadar, kredi faizleri ile birlikte Aşkale Çimento'ya 63 milyon dolar ödemiş olduk. İlk 5 yıl nefes almadan çalıştık ama kimseyi de işten çıkarmadık. Kimse bize inanmazken, biz fabrikayı sıfırdan yarattık."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/bin-ortakli-askale-cimento-15-yilda-10-kat-buyudu_68455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!