Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bina Dikildi, Mahkeme Kararı Geldi

Tokat’ta çocuk parkı Zile Belediyesi tarafından meskene dönüştürüldü. Avukat Sultan Aktaş’ın, açtığı dava sonucu mahkeme, planın iptal edilmesi gerektiğine karar verdi.

yapi.com.tr
Bina Dikildi, Mahkeme Kararı Geldi

Tokat’a bağlı Zile ilçesinin Dinçerler Mahallesi’nde bulunan bir çocuk parkının Zile Belediye Meclisi kararıyla Temmuz 2013’te meskene dönüştürülmesinin ardından 2014 yılı Eylül ayında bir şahsa satılmasıyla birlikte çocuk parkı imara açıldı. Zilelilerin tüm çabasına rağmen parktaki ağaçlar söküldü ve açılan davanın sonucu gelmeden parka 7 katlı bina dikildi. Avukat Sultan Aktaş’ın Tokat İdare Mahkemesi’ne çocuk parkının meskene dönüştürülmesiyle ilgili açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme, ‘Uyuşmazlık konusu parselin, çocuk bahçesi kullanımı kaldırılarak konut alanına çevrildiği, bunun sonucunda da bir başka özel kişiye ihale ile satılmasının imar planlarından beklenen amaca uygun düşmediği, yapılan tadilatın özel kişilere ve ranta yönelik olduğu, bu durumun meskun doku içerisinde oluşturulmaya çalışılan yeşil alan sürekliliğini bozulduğu, imar planı ile kaldırılan çocuk bahçesi fonksiyonu yerine aynı bölge içerisinde ve artan nüfusa da hitap edecek şekilde eşdeğer alan ayrılmadığı, plan bütününde kişi başına ayrılması gereken asgari 10 metrekare aktif yeşil alan standartının sağlanmadığı gerekçesiyle Belediye Meclis kararının hukuka uygun bulunmadığı sonucuna vardı.

ETİKETLER: konut park Tokat
http://www.yapi.com.tr/haberler/bina-dikildi-mahkeme-karari-geldi_156516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!