Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binalar Çöküyor İnşaat Durmuyor

Şişli Esentepe’deki Emekli Subay Evleri, İmar Kanunu’na aykırı planlarla yapımına izin verilen Point Otel inşaatı nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin kararıyla serbest yükseklikte yapımına izin verilen otel inşaatı, mülk sahiplerinin tüm girişimlerine karşın durdurulamıyor.

Cumhuriyet GazetesiŞişli Esentepe’deki Emekli Subay Evleri, İmar Kanunu’na aykırı planlarla yapımına izin verilen Point Otel inşaatı nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin kararıyla serbest yükseklikte yapımına izin verilen otel inşaatı, mülk sahiplerinin tüm girişimlerine karşın durdurulamıyor.

27 metre temel kazılması planlanan otel inşaatında hafriyat çalışmaları sırasında Emekli Subay Evleri’nin 41, 42 ve 43’ncü bloklarında çatlaklar meydana geldi. Mülk sahipleri, 5 Kasım 2007’de bilirkişi incelemesi istemiyle mahkemeye başvurdu. Bilirkişi raporunda, bloklarda çatlaklar ve tretuvarlarında çökmeler meydana geldiği belirtildi. Raporda, çökmelerin devam edeceği ve yeni hasarların oluşabileceği uyarısında bulunuldu. Mülk sahipleri, inşaatı sahibi Özbek Turizm ve Sanayi Ticaret AŞ ve inşaatın denetleyici firması Hisar Yarı Denetim yetkilileri hakkında 13 Nisan 2007’de suç duyurusunda da bulundu.

‘Aileleri huzursuz ediyorlar’

Mülk sahipleri, otel inşaatının parsel sınırlarının dışına taşarak kamuya ait yeşil alana kadar genişletildiğini belirttiler. İBB’nin bölgeye ilişkin 1/5 binlik Nazım İmar Planı tadilatına itiraz ettiklerini de kaydeden site sakinleri, süreçle ilgili şunları söylediler: “Yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtık. Dava süreci devam ediyor. Ayrıca, mülk sahipleri ve Esentepe Çevre Koruma ve Kültür Derneği, İBB Başkanlığı’na planlarla ilgili itiraz dilekçesi gönderdik. Bütün girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. İBB’nin verdiği ayrıcalıklı imar izniyle bu bölgede büyük rant yaratıldı. Planlara göre otel çevresine rezidans yapılması da mümkün. Ayrıca, emekli subayların aileleri de huzursuz ediliyor. Bir taşla iki kuş vurdular.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalar-cokuyor-insaat-durmuyor_61580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!