Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binaların Yüzde 60’ı Kaçak

Türkiye Mimar Mühendisler Odası Birliği Mimarlar Odası, Türkiye’de yapı işlerinin yüzde 60’dan fazlasının yasalara aykırı olarak kaçak ve kuralsız

NTV-MSNBCb>Türkiye Mimar Mühendisler Odası Birliği Mimarlar Odası, Türkiye’de yapı işlerinin yüzde 60’dan fazlasının yasalara aykırı olarak kaçak ve kuralsız gerçekleştiğini açıkladı.

TMMOB Mimarlar Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de yapılan binaların özellikle deprem veya göçük gibi olaylar sonrası güvenli ve yasalara uygun olarak yapılmadığının ortaya çıktığı belirtildi.

Yapı teknolojisinin hızla gelişmesine rağmen söz konusu olayların yaşanmasını, “kontrol ve denetimi yetersiz kılan yasalara ve sadece kağıt üzerinde uyulan teknik kurallara” bağlayan TMMOB Mimarlar Odası, mesleğin gereklerine uymayan üyeleri hakında da işlem yapacağını belirtti.
Açıklamada, arsa spekülasyonu ve müteahhit karlılığını asıl amaç olarak gören bir anlayışın imarlı bölgelerde bile yaygınlaştığı ve bunun bir sonucu olarak, Türkiye’deki yapı üretiminin genel olarak niteliksiz, sağlıksız ve güvensiz olduğu vurgulandı.
TMMOB Mimarlar Odası, söz konusu anlayışın vatandaşı da madur ettiğini ifade ederken, “insanlarımızın pek çoğu özellikle konut alırken, yanıltılmakta, çok yüksek bedeller karşılığında kötü, hatta bazen çürük mal almaktadırlar” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalarin-yuzde-60i-kacak_8958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!