Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bingöl’de Yüzer Adalar

Bingöl’deki Turnalar Gölü’nde kara ve göl tabanı ile bağlantıları bulunmadığı için rüzgarla hareket eden adacıklar, çarpıcı görüntüleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

NTV-MSNBC/Aydın Arık
1 Bingöl’de Yüzer Adalar

ingöl’deki Turnalar Gölü’nde kara ve göl tabanı ile bağlantıları bulunmadığı için rüzgarla hareket eden adacıklar, çarpıcı görüntüleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Yüzen adalar Bingöl’ün Hazarşah Köyü’ndeki Turnalar Gölü üzerinde yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Tabiat anıtı” ilan edilse de pek çok kimsenin bu doğa harikasından haberi yok.

Yüzen adalar Bingöl’ün Hazarşah Köyü’ndeki Turnalar Gölü üzerinde yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Tabiat anıtı” ilan edilse de pek çok kimsenin bu doğa harikasından haberi yok.

Yüzen adaların Türkiye’de büyüklük bakımından bir benzeri daha yok. 38 hektarlık küçük bir krater gölü olan Turnalar gölü üzerinde toprak parçalarının kopmasıyla oluşan üç adacığın ortalama çapı 10’ar metre.

Adacıklar, kara ve göl tabanı ile bağlantıları bulunmadığı için rüzgarla birlikte hareket ediyor. Üzerlerindeki bitkiler ve bodur ağaçlar da yelken görevi yapıyor.

Yetkililer adanın turizme açılması için çaba gösteriyor. Bingöl Valisi Vehbi Avuç “Şimdiye kadar Yüzen Ada’ya gereken önem verilmemişti. Ana yoldan 5 kilometre mesafede olan yolu kullanılmaz durumdaydı. 10 günlük bir çalışma ile adanın 15-20 metre yakınına kadar yol yaptık. Yerli ve yabancı misafirlerin görmesi gereken tabiat güzelliklerin biri olan bu dünya şaheserine gereken önemi vereceğiz.” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alınan adanın 2006’da doğa turizmine açılarak turistlerin ziyaret etmesi sağlanacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/bingolde-yuzer-adalar_30516.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Söylenecek hiçbir şey yok. İnşallah fazla da keşfedilmez zira ölmesin tükenmesin böyle yerler YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!