Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Açıkhava Müzesi Olarak BEYOĞLU

İstanbul’un ilk gece kulüplerinden “Serkldoryan”, Mehmet Akif Ersoy’un son nefesini verdiği “Mısır Apartmanı” ve Jön Türklerin buluşma yeri “Hacopulo Pasajı” gibi birçok tarihi bina, dikkatli gözler için Beyoğlu’nu açıkhava müzesine dönüştürüyor. Beyoğlu Belediyesi, geçen yıl başlattığı “Beyoğlu’nun Belleği” adlı projeyle, şimdi birçoğu başka

Milliyet Gazetesi
Bir Açıkhava Müzesi Olarak BEYOĞLU

İstanbul’un ilk gece kulüplerinden “Serkldoryan”, Mehmet Akif Ersoy’un son nefesini verdiği “Mısır Apartmanı” ve Jön Türklerin buluşma yeri “Hacopulo Pasajı” gibi birçok tarihi bina, dikkatli gözler için Beyoğlu’nu açıkhava müzesine dönüştürüyor. Beyoğlu Belediyesi, geçen yıl başlattığı “Beyoğlu’nun Belleği” adlı projeyle, şimdi birçoğu başka amaçlarla kullanılan binaları belirleyerek, cephelerine o binaların tarihiyle ilgili bilgilendirici plaketler yerleştiriyor.

Neler var neler?

Bugün “Elhamra Han”ın olduğu yerde İstanbul’un en görkemli sineması “Elhamra Sineması”, Attilâ İlhan Kültür Merkezi”nin olduğu yerde 1896’da halka açık ilk sinema gösterisinin yapıldığı “Sponeck Birahanesi” bulunuyordu. Ünlü “Çiçek Pasajı”nın yerinde de İstanbul’un ilk tiyatrolarının sergilendiği tarihi “Naum Tiyatrosu” vardı. Bugün hâlâ yerinde olan “Rejans Lokantası” da tarihi mekânlar arasında...

Tarihi binadan geçilmiyor!

En gözde tarihi mekânların başında hiç kuşkusuz “Mısır Apartmanı” geliyor. Abbas Halim Paşa’nın isteği üzerine mimar Hovsep Aznavuryan’a kışlık konak olarak yaptırılan binada, ihtişamlı balolar verilir, önemli toplantılar yapılırdı.

Proje kapsamında bilgilendirme plaketi çakılacak diğer tarihi binalar arasında “Anadolu Hanı ve Pasajı”, “Tokatlıyan Oteli”, “Turkuvaz Lokantası”, “Bonmarşe”, “Karlamann Pasajı”, “Şark Pasajı” diye bilinen Odakule ve “Suriye Pasajı” da yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-acikhava-muzesi-olarak-beyoglu_64423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!