Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir de Depremin Öncesine Hazırlanabilsek!

Türkiye'de olası bir deprem ihtimaline karşılık çeşitli hazırlıklar yürütülüyor. Anadolu Ajansı olası depreme karşı yapılanları il il, bölge bölge değerlendirdi.

Radikal Gazetesi
Bir de Depremin Öncesine Hazırlanabilsek!

ürkiye'de olası bir deprem ihtimaline karşılık çeşitli hazırlıklar yürütülüyor. Anadolu Ajansı olası depreme karşı yapılanları il il, bölge bölge değerlendirdi.

Marmara: Marmara depreminin merkez üssü olan Kocaeli'de Afet Acil Planı güncellendi. İlde 3 bin kişilik gönüllü afet kurtarma ordusu oluşturuldu. Düzce'de yeni imar planı hazırlandı. Mevcut yerleşim yerlerinin deprem açısından riskli alanlar olması nedeniyle yapıya uygun alanlar iskana açılmaya başlandı. Bolu'da ağır hasar gören konutlar yıkılırken, orta hasarlı binaların güçlendirildi.

İzmir: İzmir'deValilik ve büyükşehir belediyesince belirlenen Deprem Master Planı çerçevesinde hazırlık yürütülüyor. İl Acil Yardım Planı 'İzmir Fayı'üzerinde 6.5 şiddetindeki bir deprem göz önüne alınarak hazırlandı.

Erzurum: Kızılay Erzurum Şube Başkanı Mithat Turgutcan, 17 Ağustos sonrası araç, malzeme ve personel sayısının üç dört kat arttıklarını söyledi. Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezinde görevli Uzman Dr. Hamit Çakıcı inşaatlarda hazır beton kullanılmaya başlandığını, zemin etütlerine daha fazla önem verildiğini belirtti.

Erzincan: Erzincan Valisi Ali Güngör, ilde valilik bünyesinde her türlü donanıma sahip Sivil Savunma Müdürlüğünün mevcut olduğunu, belediye ile yapılan çalışmaların ardından deprem sonrası hizmet verecek arama-kurtarma ekibi oluşturduklarını söyledi.

Muş: Belediye Başkanı Necmettin Dede son yıllarda kent merkezinde yapılan çok katlı binaların depreme dayanıklılığının son derece az olduğunu, daha önce yapılan kooperatif binalarının yüzde 70'inin ruhsatsız olduğunusöyledi.

Iğdır: Iğdır Bayındırlık İl Müdürlüğü İmar ve Afet Şube Müdürü Ekin Günen de kentte yapılan yeni konutların daha sağlam olduğunu, ancak çevre köylerdeki evlerin yüzde 90'ının kerpiçten yapıldığını, söyledi. Iğdır Belediye Başkan Vekili Kahraman Padır'sa Marmara depreminin ardındanbina temellerinde depreme dayanıklı radye-jeneral temel tipinin dışında temele izin vermediklerini, eğitim çalışmaları yapıldığını ifade etti.

Tunceli: Tunceli Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü yetkilileri tarafından, karot ölçüm cihazıyla, il genelindeki kamu kurumları, kuruluşları ve lojmanlarda beton numuneleri incelendi. Zayıf binalarda güçlendirme çalışmaları yapıldı.

Osmaniye: Belediye Başkanı Davut Çuhadar birinci derece deprem kuşağında bulunan Asmaniye'de çok katlı bina yapımına izin verilmediğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-de-depremin-oncesine-hazirlanabilsek_52381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!