Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Han daha Kurtarılıyor

Konak Belediye Başkanı CHP'li Muzaffer Tunçağ, tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın en eski hanlarından olan Mirkelamoğlu Han'ın restore edilerek günümüze kazandırılması amacıyla, mülk sahiplerini bir araya getirdi. İki kattan oluşan ve 36 dükkanın yer aldığı tarihi hanın 19. Yüzyılın başlarında konaklama ve ticaret merkezi olarak kullanıldığını

Yeni Asır Gazetesi
Bir Han daha Kurtarılıyor

Sorumluluk alanındaki tarihi yapıların yenilenmesi, Kemeraltı'ndaki asırlık han ve binaların restorasyonu için projeler uygulayan Konak Belediyesi, şimdi de Kemeraltı Çarşısı'ndaki Mirkelamoğlu Han'ın günümüze kazandırılabilmesi için adım attı.

Konak Belediye Başkanı CHP'li Muzaffer Tunçağ, tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın en eski hanlarından olan Mirkelamoğlu Han'ın restore edilerek günümüze kazandırılması amacıyla, mülk sahiplerini bir araya getirdi. İki kattan oluşan ve 36 dükkanın yer aldığı tarihi hanın 19. Yüzyılın başlarında konaklama ve ticaret merkezi olarak kullanıldığını hatırlatan Başkan Tunçağ, onarım ve restorasyon için ilk adımı attıklarını ve süreçi başlattıklarını söyledi.

Fikir birliğindeyiz

Tarihi yapılara ikinci yaşam projesiyle yola çıktıklarını ve Kemeraltı Çarşısı'nda Abacıoğlu Han'a eski günlerindeki mimari yapısını kazandırdıklarını ifade eden Tunçağ, "Şimdi aynı çalışmaları Mirkelamoğlu Han için yürüteceğiz. Hanın mülk sahipleri ve kiracıları ile bir araya geldik. Sorunlar görüşüldü ve tartışmaya açıldı. Her kesimin görüş ve önerisini dinliyoruz. Bir süre sonra uygulanması gereken proje konusunda karar verilecek. İstekleri değerlendireceğiz" diye konuştu.

Tarihi hanın restore edilerek turizmin hizmetine sunulacağını ve çekim merkezi haline getirileceğini kaydeden Tunçağ, bugüne kadar birçok tarihi yapıyı restore ederek günümüze kazandırdıklarını belirtti. Tunçağ, göreve geldikten sonra Oteller Sokağı, Abacıoğlu Han, Basmane Semt Merkezi, Müzik Müzesi, Ökmen Evi, Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı gibi tarihi yapıların restore edilerek hizmet verecek duruma getirildiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-han-daha-kurtariliyor_64672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!