Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bir Süre Avrupa'ya Kapalıyız

İstanbul'u Avrupa'ya bağlayan hat çöktü. Silivri'de yaşanan toprak kayması nedeniyle, megakentten Avrupa'ya 1.5 aydır tren seferi yapılamıyor. İptal süresi uzayınca 'taşımalı' sefer gündeme geldi.

Akşam Gazetesi
Bir Süre Avrupa'ya Kapalıyız

2010 Kültür Başkenti İstanbul raydan çıktı. Silivri'de tren rayları boyunca meydana gelen heyelan nedeniyle İstanbul'dan Avrupa'ya 1.5 aydır sefer yapılamıyor. Tepki artınca TCDD yeni bir sefer yöntemi geliştirdi.

TCDD siteden duyurdu

İstanbul'un Avrupa'yla olan tren bağlantısı, Kurfallı Köyü'nde, rayların yağmur giderlerinin tıkanması sonucu oluşan heyelan nedeniyle 1.5 aydır kopuk. 1 kilometrelik hattaki çalışma nedeniyle mayıstan bu yana İstanbul-Avrupa, Avrupa-İstanbul, Edirne-İstanbul seferleri yapılmıyor. TCDD, kapalı güzergahla ilgili bilet satışlarının iptalini internet sitesinden de duyurdu. Açıklamada 'Tünel çökmesi nedeniyle Avrupa yönüne giden tüm trenler, interrail hizmetleri ve tüm Avrupa bilet satış işlemleri, çalışmalar tamamlanıncaya kadar iptal edilmiştir. Ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasındaki tren bağlantısı İstanbul-Bükreş-İstanbul arasında her gün karşılıklı çalışan Bosfor Ekspresi ve İstanbul-Selanik-İstanbul arasında her gün karşılıklı çalışan Dostluk/Filia Ekspresi ile sağlanmaktadır. İstanbul-Sofya ve İstanbul-Belgrat bağlantısı Bosfor Ekspresi'ne bağlanan vagonlarla sağlanmaktadır' denildi. Ancak çalışmaların ne zaman başlayıp ne zaman bitirileceği hakkında bir açıklama yapılmadı.

Otobüsle taşınacak

TCDD İstanbul Bölge Müdürü Hasan Gedikli, 'Halkalı-Çerkezköy arası zeminde kaymalar var. Jeolojik olarak sıkıntı var. Riske atmak istemiyoruz. Zemini komple yenileyeceğiz. İhaleyi sonlandırma aşamasındayız. Tedbiren kapattık. Avrupa'ya seferleri önümüzdeki günlerde Çerkezköy'den başlatacağız. Sirkeci'den yolcuları otobüslerle alıp Çerkezköy'e getirecek ve seferi buradan sağlayacağız. Avrupa'dan gelecek yolcuları da aynı şekilde Çerkezköy'den otobüslerle İstanbul'a getireceğiz' dedi. Haftanın yedi günü yapılan İstanbul - Avrupa tren seferlerinde ortalama 360 yolcu seyahat ediyor. Önümüzdeki günlerde haftanın yedi günü Çerkezköy'den seferler başlayacak.

TCDD'nin 'yol bakım' biriminde çalıştıktan sonra emekli olup Kurfallı'ya yerleşen Ramazan Birlik, heyelanın su kuyularının kapatılması, menfezlerin tıkalı olması nedeniyle yaşandığını belirtiyor. Birlik, 'Yol bakımsızlıktan kaydı. Hızlı trenin buradan geçeceği söyleniyor. Bakım yapılmazsa facia olur. Osmanlı'dan bu yana kaymayan demiryolu şimdi bakımsızlıktan kaydı' dedi.

'Zenginler' gelemiyor

'Zenginler treni' olarak bilinen 'Orient Express'te Kurfallı Köyü'ndeki yol bakım çalışması nedeniyle ülkemize gelemeyebilir. 6 bin euro ödeyip Paris'ten yola çıkan trene binen zengin turistler, çalışmalar yetişmezse, 2010 Kültür Başkenti İstanbul'u bu yıl göremeyecek.

Köylü de kullanıyordu

Kurfallı köy korucusu Rıdvan İşlek ise TCDD'nin 'Tünel çökmesi' açıklamasının doğru olmadığını savunuyor.  İşlek, 'Kurfallı ve çevre köyler olarak İstanbul ulaşımını trenle yapıyoruz. Ama 1,5 aydır yolcu treni seferleri durdu. Bu bölgede üç tane tünel var. Tünellerin hiç birinde çökme yok. Tüneller de çok bakımsız. Yol kaymaları da bakımsızlıktan oluyor' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-sure-avrupaya-kapaliyiz_80556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!