Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Türk Şirketinin Yurtdışında İşlettiği İlk Havalimanı

25 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Tiflis Uluslararası Havalimanı yılda 2.8 milyon yolcuyu ağırlama kapasitesine sahip.

Radikal Gazetesi5 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Tiflis Uluslararası Havalimanı yılda 2.8 milyon yolcuyu ağırlama kapasitesine sahip.

Türkiye'de İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa gibi önemli havalimanlarını yapıp işleten TAV Havalimanları Holding, yurtdışında bir ilke imza attı. TAV, bir Türk şirketinin yurtdışında hem inşaatının hem de işletmesinin üstlendiği ilk havalimanı projesi olan Tiflis Uluslararası Havalimanı'nı açtı. Havalimanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla hizmete açıldı. Havalimanı toplam 90.5 milyon dolarlık yatırımla inşa edildi.

TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, uluslararası arenada havalimanı yapımının yanı sıra işletmesini de yürüten ilk Türk şirketi unvanını aldıklarını belirterek, "Böylece TAV bölgenin güçlü oyuncuları arasına katıldı" dedi. Tiflis Uluslararası Havalimanı'nın Avrupa ile Asya arasında köprü işlevi üstleneceğini öngördüklerini söyleyen Akın, "Havacılık sektöründe edindiğimiz know-how ile Gürcistan sivil havacılık sektörüne ivme kazandırmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Hedeflerini büyüttüklerini belirten Hamdi Akın, şunları söyledi: "Bugün sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük havalimanları işletme şirketleri arasında adımız geçiyor. Ortadoğu, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Kafkaslar'da, önde gelen, güçlü bir bölgesel oyuncu olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz ve dünyadaki en büyük finans kuruluşlarının gözdesi olmakla gurur duyuyoruz."

TAV 20 yıl işletecek
Yılda 2.8 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Tiflis Uluslararası Havalimanı, TAV Havalimanları Holding tarafından 20 yıl süreyle işletilecek. 25 bin metrekarelik toplam kullanım alanı bulunan havalimanı ileride operasyonları kesintiye uğramadan kolayca genişletilebilecek. Tiflis Uluslararası Havalimanı'nda yiyecek içecek operasyonunu BTA, yedi noktada, 'duty free' operasyonunu ise ATÜ dört mağazasıyla yürütüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-turk-sirketinin-yurtdisinda-islettigi-ilk-havalimani_51616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!