Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Uçtan Bir Uca İstanbul

Lille’in Sosyalist Partili belediye başkanı Martine Aubry daha önce davranıp Avrupa XXL adıyla Türkiye’ye geniş yer veren çok kapsamlı bir kültürel etkinlik düzenledi. 14 Mart’ta başlayan ve 12 Temmuz’a kadar sürecek olan etkinliğin en görkemli olaylarından biri, kentin en alımlı yerlerinden Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki ‘Istanbul Traversee’ (Bir

Cumhuriyet Gazetesi
Bir Uçtan Bir Uca İstanbul

ransa’nın ‘Türkiye Mevsimi’ kapsamında ülkemizi ağırlamaya hazırlandığı şu sıralarda Lille’in Sosyalist Partili belediye başkanı Martine Aubry daha önce davranıp Avrupa XXL adıyla Türkiye’ye geniş yer veren çok kapsamlı bir kültürel etkinlik düzenledi. 14 Mart’ta başlayan ve 12 Temmuz’a kadar sürecek olan etkinliğin en görkemli olaylarından biri, kentin en alımlı yerlerinden Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki ‘Istanbul Traversee’ (Bir uçtan öbür uca İstanbul) sergisi.

Özenle hazırlanmış bir kataloğun da eşlik ettiği sergide göze çarpan sanatçıların başında Kutluğ Ataman, Hüseyin Çağlayan, Turhan Selçuk ve Ara Güler’i sayabiliriz. Ataman’ın ‘Beautiful’ dizisi altı LCD ekranda video teknolojisiyle kaligrafiyi bağdaştırırken izleyiciyi imgenin gizemlerine çeken, farklı yorumlara açık bir yolculuk. Öyle ki, harfler gereğinde bir kelebeği, gereğinde kadın cinsel organını andırabiliyor. Ataman’ın radikal İslama yanıtı kabul edilen ‘99 İsim’ adlı beş video çalışmasında ise mistisizm ve cinsellik tek beden olmuş. Ağır devinimlerle başlayan videolar ilerledikçe vahşileşiyor ama bir anlamda da arınıp sanki göğe doğru yola çıkıyor. Burak Delier’in ‘Avrupa Birliği Başörtüsü’ ise Avrupa’nın Türkiye’ye karşı tutumu açısından oldukça kışkırtıcı. Sergiye katılan diğer sanatçılar arasında Hüseyin Bahri Alptekin, Osman Bozkurt, Köken Ergun, İnci Eviner, Deniz Gül, Ceren Oykut ve Sarkis’i de sayabiliriz.

2004’te Lille Avrupa kültür başkentiyken halka açılan TriPostal’da sergilenen ve Avrupa Birliği’nin ‘öteki’ne karşı tavrını odak alan Görünmeyen Sınırlar bölümünde ise “Post-it!” sergisine katılıyoruz. Banu Cerrahoğlu’nun İstanbul görünümleri, Hüseyin Alptekin’in balkonlardan sarkan halı, battaniye ve bayrakları, Can Altay’ın Ankara’dan gece görüntüleri ve Deniz Gül’ün Istanbul’un kentsel değişimini simgeleyen ‘Zeytinburnu’ çalışmasıyla.

Aralık 2007’de yitirdiğimiz görsel sanatçı ve sosyolog Hüseyin Alptekin’in çalışmaları da Platform Istanbul sorumlusu Vasıf Kortun’un hazırladığı bir sergiyle sunulacak. Elif Şafak ve Nedim Gürsel ise edebiyat buluşmaları için beklenen yazarlar arasında. Mayısta Lille Operası’na konuk olacak “Dervişler”in yanı sıra 3 - 5 Temmuz arası da Baba Zula konseri var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-uctan-bir-uca-istanbul_68122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!