Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bisiklet Yollarının Hali İçler Acısı

İstanbul'da resmi rakamlara göre 23 kilometre bisiklet yolu var. Yenilerinin yapılması da gündemde, ancak mevcut yollarda bisikletten çok otomobil, bank ve çukur bulunuyor.

Sabah Gazetesi/Özgür Gürbüz
Bisiklet Yollarının Hali İçler Acısı

stanbul'da resmi rakamlara göre 23 kilometre bisiklet yolu var. Yenilerinin yapılması da gündemde, ancak mevcut yollarda bisikletten çok otomobil, bank ve çukur bulunuyor.

Dünyanın büyük metropollerinde bisiklet kullanımı teşvik edilirken, İstanbul'un trafik ve hava kirliliği sorununa çözüm olabilecek yeni bisiklet yolları devreye sokulamadığı gibi olanlar da kullanılmaz halde. Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, kayıtlarda 23 kilometre uzunlukta görünen bisiklet yollarının aslında daha fazla olduğunu ama yetkililerin bile bazı yeni yollardan haberdar olmadığını söylüyor. Suyabatmaz, başta Beylikdüzü olmak üzere yapılmış onlarca bisiklet yolunun işaretlenmediği ve korunmadığı için kullanılamaz halde olduğundan yakınıyor.

Destek değil köstek
Bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanmak isteyenlerin en büyük sorunları arasında, bisiklet yolları üzerine park eden araçlar, yollarda yürüyen yayalar ve bakımsız yollar geliyor. Yeni yapılan yollarda bile çukurların olduğunu belirten Suyabatmaz, "Elimizde bir sürü anket var. Şartlar uygun olsa bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmak isteyenlerin oranı, yüzde 80'lere çıkıyor" açıklamasını yapıyor. Bisikletseverler, Türkiye'de bisiklete destekten çok köstek olunduğundan yakınıyor. Motorlu araçların giremediği Büyükada'da caddeler bisiklet trafiğine kapatılıyor. İstanbul Deniz Otobüsleri bisikletleri taşımayı reddediyor. Feribotlar bisiklet için yük parası alıyor. İskele ve metro çıkışlarında bisiklet parkları yok. Metrolarda ise bisikletlilerin, özürlü asansörlerini kullanmasına izin verilmiyor.

2023 yılına kadar bin 4 kilometre yol

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş onay verirse, 2008'de ilk projeler hayata geçecek. İki yakada 150 km.'yi bulan ilk projelerden sonra hedef, 2023 yılına kadar bin 4 kilometreyi bulan bisiklet yolunun tamamlanması.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bisiklet-yollarinin-hali-icler-acisi_59315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!