Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi Çorum'da Tanıtıldı

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından desteklenen ve Çorum'da iki mucit tarafından geliştirilen 'Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi', Türkiye'de ilk defa pilot il olarak uygulanacak Çorum'da tanıtıldı.

yapi.com.tr / AA
Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi Çorum'da Tanıtıldı

Fotoğraf: Recep Seyhoğlu

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından desteklenen ve Çorum'da iki mucit tarafından geliştirilen 'Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi', Türkiye'de ilk defa pilot il olarak uygulanacak Çorum'da tanıtıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur ile Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü makamında ziyaret etti ardından da Azap Ahmet Sokak'ta bulunan Hitit Gıda A.Ş'de 'Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi' için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Müsteşar Lütfi Akça, toplantıda yaptığı konuşmada, kimya öğretmeni Erol Tonga'nın fikir sahipliğini yaptığı, makine teknikeri Ali Eltiş'in de geliştirdiği 'Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi'nin (BAYTOM), Çevre ve Orman Bakanlığının talimatı doğrultusunda Türkiye'de ilk kez Çorum'da deneneceğini, 6 ay sonunda da ülke genelinde makineyle yağ toplama çalışmalarının yaygınlaştırılacağını söyledi.

Toplumun tüm kesimlerinin çevre kirliliğine karşı duyarlı olması gerektiğini ifade eden Akça, dünyanın çöp kavramını artık ''çöpe attığını'' dile getirerek, şöyle devam etti:

''Çöp dediğimiz her şey aslında iyi yönetilmesi gereken ve ekonomik değeri olan maddelerdir. Günümüz dünyasında atılan her maddenin tek bir bileşen olarak değil, her maddenin kendi kimyasal özelliklerine gruplandırılmasını 'Entegre Atık Yönetimi' olarak adlandırıyoruz. Atık yönetimi için Çevre ve Orman Bakanlığının özellikle sanayi atıkları üzerine yaptığı pek çok çalışma var. Patlayıcı, parlayıcı, zehirli atıklar ne kadar tehlikeli olsa da bir değeri var. Türkiye'de son 8 yılda 700 bin ton atık kazanma tesisi kurduk, lisanslandırdık.''

Tehlikeli atık bulunduran sanayi tesislerinin kayıt altına alınarak takip edildiğini belirten Akça, 2010 yılında 10 binin üzerinde işletmenin beyanda bulunarak 652 bin ton atığı beyan ettiğini, lisans verilen tehlikeli atık taşıyan araçlara da 'araç takip sistemi' kurduklarını, bu atıkların bertaraf edileceği tesisleri oluşturduklarını söyledi.

Akça, Türkiye'de 2002 yılında 12 adet olan 'Belediye Katı Atık Bertaraf Tesisi' sayısının bu yıl 58'e ulaştığına dikkati çekerek, en büyük atığı ambalaj atıklarının oluşturduğunu, 300'ün üzerinde ambalaj atığı toplama ve geri dönüştürme sistemi kurduklarını, atık ambalajların yüzde 60'ını toplamayı hedeflediklerini söyledi.

Toplanması en zor atık bitkisel yağlar

Toplanması en zor atıkların başında ise bitkisel yağ atıklarının geldiğini belirten Akça, lavabolardan dökülen 1 litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini ifade ederek, ''Bitkisel atık yağ toplama makinesi ilk kez Çorum'da denenecek, 6 ay sonunda ülke geneline yayılacak. Kentte 3 markete yerleştirilecek makinelere vatandaşlarımız bitkisel atık yağlarını dökecek. Makine yağın dışında bir sıvı döküldüğünde sesli olarak uyarıda bulunacak. 1 litre atık yağ döküldüğünde vatandaşa 50 kuruş promosyon verecek. Atık yağlar bio-dizel yapımında kullanılarak, enerjiye dönüştürülecek'' dedi.

''1 litre petrol ile 1 litre bitkisel atık yağ aynı enerjiyi veriyor''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Edip Uğur ise tanıtımda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 900 bin ton likit, 600 bin ton margarin olmak üzere yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketildiğini söyledi.

Uğur, bütün atıkların bir ekonomik değeri olduğunu belirterek, ''Ambalaj, metal atıklar çöpe atılırken, yağ lavabolarımızdan dökülüyor. Bunları toplamak emek istiyor. Kişi başına bitkisel atık yağ toplama miktarı Almanya'da 1.8, İngiltere'de 1.6 kilogramken Türkiye'de ise 100 gram atık yağ toplanıyor. Bizim hedefimiz bu likit bitkisel yağ atıklarını toplamak. 1 litre petrol ile 1 litre bitkisel atık yağ aynı enerjiyi veriyor. Bu yağları toplayarak bio-dizel yapmayı ve araçlarda yakıt olarak kullanmayı hedefliyoruz. Böylece hem çevreyi, hem insan sağlığını koruyacağız hem de enerji elde ederek daha fazla yurt dışına döviz göndermeyeceğiz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından 'Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi'nin kurdelesi Hitit Gıda A.Ş'nin bahçesinde Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, Çorum Vali Yardımcısı Osman Ebiloğlu, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan ve projenin fikir sahipleri tarafından kesilerek dökülen ilk yağ atığıyla kullanıma açıldı.

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bitkisel-atik-yag-toplama-makinesi-corumda-tanitildi_85712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!