Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Biz 1 Milyon Dolara Sattık

Kamuoyuna, tepenin Kral'a 27 milyon dolara satıldığı yansımıştı. Bu rakamla ilgili satış sonrasında herhangi bir yalanlama da olmadı. Ancak, tepenin eski sahibi Dirvana ailesi, kendilerinin burayı 1 milyon dolara sattığını açıkladı.

Milliyet Gazetesi
Biz 1 Milyon Dolara Sattık

uudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz'e 1984 yılında satılan Sevda Tepesi'nde Kral'a imar yolunu açan Boğaziçi İmar Yasası Tasarısı tartışmaları, ilginç bir olayı gündeme getirdi.

Kamuoyuna, tepenin Kral'a 27 milyon dolara satıldığı yansımıştı. Bu rakamla ilgili satış sonrasında herhangi bir yalanlama da olmadı. Ancak, tepenin eski sahibi Dirvana ailesi, kendilerinin burayı 1 milyon dolara sattığını açıkladı. Dirvana ailesinden Zeynep Dirvana, önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'a mektup yazarak, tepeyi 428 milyon liraya (dönemin döviz kuruyla 1 milyon dolara) sattıklarını belirtti. Dirvana'nın elindeki banka kayıtları da ailenin hesabına 1 milyon dolar karşılığı olarak 428 milyon YTL (vergi ve harçlar düşüldükten sonra 346 milyon lira) yatırıldığını gösteriyor.

Farkı kim aldı?
Zeynep Dirvana, Milliyet'e açıklamasında bu ilginç ayrıntıya dikkat çekerek, şöyle dedi:

"Biz kesinlikle 27 milyon dolara satmadık. Herşey ortada. Resmi kayıtlar araştırılırsa görülür. Resmi evraklar araştırılsın. Bu yanlış düzeltilmeli. 26 milyon doları Kral kime vermiş? Biz almadığımıza göre, kim aldı? Vermedikleri bir şeyi de vermiş gibi söylüyorlarsa da bu çok yanlış bir şey."

Tepenin parası Interbank'a yatırıldı
Sevda Tepesi'nin satışından sonra Dirvana ailesi bireylerine hisselerinin karşılığı olarak çekler verildi. Para ise (346 milyon lira) o dönem adı Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası olan Interbank'a yatırıldı. Aile bireyleri daha sonra ellerindeki çekler ile bankaya giderek, paylarına düşen paraları çektiler.

"Sayın Başkanım,
Sevda Tepesi (...) Rahmetli ve Değerli Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal Beyefendi'nin Başbakanlığı döneminde, vergileri ödendikten sonra 346 milyon Türk Lirası'na Kral Hazretleri'ne devlet yetkililerinin gözü önünde satılmıştır. (...) İmara açıp açmamak devletimizin takdiridir. (...) Ancak telaffuz edilen 27 milyon dolar hilaf-ı hakikattir. En derin saygılarımla. Efendim. Zeynep Dirvana"

http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-1-milyon-dolara-sattik_48438.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!