Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Biz de Kararlıyız, Mersin'e Nükleer Santral Kurdurtmayız"

Bakan Güler nükleer santral yasasının çıkarılmasının ardından yönetmeliği Bakanlar Kurulu'na sunduklarını, santralin ilkinin Mersin'de, diğerinin Sinop'ta kurulacağını açıkladı. Nükleer karşıtları: "Siz kararlıysanız biz de kararlıyız, kurdurtmalıyız."

Bianet
"Biz de Kararlıyız, Mersin'e Nükleer Santral Kurdurtmayız"

nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer yasasının çıkarılmasının ardından kanun gereği yönetmeliği de hazırlayarak Bakanlar Kurulu'na sunduklarını söyledi. Güler, ''Bunun neticesi olarak da peşinden daveti yapacağız, şirketler başvuracak'' dedi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), nükleer teknoloji ve enerji alanındaki rolünün ve yürüttüğü çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması amacıyla dün (12 Şubat) bir toplantı düzenledi.

Nükleer Santrale Hayır Küresel Eylem Grubu (KEG) "Yıllar önce Akkuyu'da santral kurmak istediklerini unutmadık, hükümet de kutdurtmadığımızı unutmasın" diyor.

Hükümet iki nükleer santralle toplam 5 bin megawatt enerji elde etmeyi umuyor.

Bakan: Ne şekilde olursa olsun bu teknolojiye sahip olacağız
Hükümet nükleer santrallerin ilkini Mersin-Akkuyu’ya kurmak istediğini açıkladı. Sinop’un yer lisansı önümüzdeki yıl verilecek. “Macera peşinde değiliz” diyen Güler, Sinop’a Nükleer Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin kurulacağını söyledi, "Ne şekilde olursa olsun ülkemiz bu teknolojiye sahip olacak" dedi.

Nükleer santral yapımı için Türkiye'de iki yer belirlendiğini söyleyen Güler, Mersin Akkuyu'nun yer lisansının hazır olduğunu ve nükleer santralı hemen yapmak isteyen firmalara bu yerin verileceğini, Sinop'ta belirlenen alanda da yer lisansı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Güler: Rüzgarın, güneşin, suyun hakkını veriyoruz
Yenilenebilir enerji yasasını çıkardıklarını anlatan Güler, "Zaman zaman rüzgarını yeterince kullanmadan, kömürünü kullanmadan nükleere geçmeye gerek var mı' diyenler için söylüyorum. Her ne kadar bunların sayısı çok azaldı çünkü yapılanları görüyorlar, rüzgar türbinlerinin peş peşe devreye girdiğini, hatta türbin yapımıyla ilgili yatırımların da ciddi ciddi tartışıldığı günümüzde, rüzgarın da, güneşin de jeotermalin de suyun da hakkını veriyoruz. Şimdi sırada, halkımızla paylaştığımız için, sözümüz olduğu için nükleer enerji var" dedi.

KEG: Siz kararlıysanız biz de kararlıyız
KEG bugün (13 Şubat) yaptığı açıklamada "Bakan Güler'in önceliği 'yaşam' yerine bu ay ihaleye girecek olan 'şirketler'. Güler macera peşinde olmadığını söylüyor. Doğru. Ölümcül, güvensiz, pahalı bir teknolojinin barışçıl olduğunu söylemek macera değil rüyadır. Sadece santral rüyası değil aynı zamanda nükleer silah rüyasıdır" dedi.

Hükümete "Siz kararlıysanız biz de kararlıyız" diyen KEG Çernobil 22. yıldönümünde, 26 Nisan'da sokakta olacaklarını söylediler.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-de-kararliyiz-mersine-nukleer-santral-kurdurtmayiz_59486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!