Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bizans Dönemine Ait Yeraltı Şehri Turizme Açıldı

Kayseri'nin Talas ilçesinde yaklaşık bir yıl önce ortaya çıkarılan Bizans dönemine ait 1300 yıllık sarnıçlı yeraltı şehrinde ışıklandırma ve temizleme çalışmaları tamamlandı.

Zaman Gazetesiayseri'nin Talas ilçesinde yaklaşık bir yıl önce ortaya çıkarılan Bizans dönemine ait 1300 yıllık sarnıçlı yeraltı şehrinde ışıklandırma ve temizleme çalışmaları tamamlandı. Kapadokya yöresindeki yeraltı şehirlerine benzerliğiyle dikkati çeken tarihi şehir turistlerin beğenisine sunuldu.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, yaptığı açıklamada, bazı vatandaşların yeraltı şehrinin bir bölümüne girdiklerini anlatmalarından yola çıkarak tarihi yerleşim yeriyle ilgili çalışma başlattıklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gerekli izni alarak burada temizlik yaptıklarını belirten Yıldırım, bununla birlikte yeraltı şehrinin 2 faklı yöne giden 300 metre uzunluğundaki yollarını ışıklandırdıklarını söyledi. Bu tarihi yapıyı kültürel değerler arasında hakettiği yeri kazandırmak istediklerini ifade eden Yıldırım, ''Yeraltı şehrinde, zaman zaman daralan ve alçalan koridorlarla 2 oda bulunmuştu. Birkaç küçük odacıkta da güvercinliklere rastlandı. 2 koridordan biri, bizi bir sarnıca götürdü. Tavanı kemer şeklinde oyulmuş ve Horasan harcıyla sıvanmış olan sarnıcın, 5x60 metre ebadında olduğu tahmin ediliyor. Sarnıç seviyesi gittikçe derinleştiği ve içi su dolu olduğundan bitim yerine ulaşamadık." dedi.

Yıldırım, ''Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen yeraltı şehrini turizme kazandırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Çalışmalarımızın ilk etabını tamamladık. Şehir turistlerin gezip görebileceği bir kültürel değer şeklini aldı. Bundan sonra turistlerin ilgisini buraya çekmeye çalışacağız." dedi.

Kültür Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş da Talas'ın zengin bir tarih kültürünü bünyesinde barındırdığını ifade etti. 1300 yıllık olduğu tahmin edilen yeraltı şehrinin turizme kazandırılmasının kendileri için önemli bir görev olduğunu vurgulayan Taymuş, ''Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen yeraltı şehrini turizme kazandırmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Yerel idarecilerin turizm konusunda gösterdiği bu tür çabalar, kentte turizmin gelişmesine olumlu katkı sağlıyor. Belediye Başkanı'na çabalarından dolayı teşekkür ederim.'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bizans-donemine-ait-yeralti-sehri-turizme-acildi_50953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!