Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Bizans Büyük Sarayı'na Ait...

Bizans Sarayı 'Temel' Olmuş

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir rapor sundu. Raporda tonozların iş makineleriyle yıkılmasının yanı sıra yeni görüntüler de yer aldı. Yeni fotoğraflarda Bizans Büyük Saray’a ait kapı geçişlerinin dimdik ayakta olduğu gözlenirken alandaki tahribat iyice gözler önüne seriliyor. Bizans Büyük Saray’a ait mekânlar arası

yapi.com.tr
Bizans Sarayı 'Temel' Olmuş

Sultanahmet’te 1. Derece Koruma Bölgesi içinde yer alan ve Bizans Büyük Saray’a ait olduğu düşünülen tarihi yapının iş makineleriyle yıkılması ve üzerine 5 katlı otel yapılmasıyla ilgili tartışmalar büyüyor. Fatih Belediye Başkanlığı önceki gün fotoğrafların bahsedilen inşaata ait olmadığını savunmuştu. Radikal Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre İstanbul Arkeoloji Müzesi, bu açıklama üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir rapor sundu.

Raporda tonozların iş makineleriyle yıkılmasının yanı sıra yeni görüntüler de yer aldı. Yeni fotoğraflarda Bizans Büyük Saray’a ait kapı geçişlerinin dimdik ayakta olduğu gözlenirken alandaki tahribat iyice gözler önüne seriliyor. Bizans Büyük Saray’a ait mekânlar arası geçiş kapısı artık yeni yapılan inşaatın temel kolonları arasında sıkışmış. Fotoğrafları gören arkeologlar, ‘‘Bizans Sarayı’na ait çok önemli bir yapı maalesef elimizden uçup gitti. Bunu yapanlara ve sorumlulara mutlaka 2863 sayılı yasanın öngördüğü ceza uygulanmalı’’ dedi.

14 Aralık’ta İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gelen ihbar üzerine olay yerine giden müze arkeoloğu, yaşananı “Çok yüksek uzun ve geniş bir tuğla duvarın, ucunda kırıcı bulunan iş makinesiyle kırıldığı görülmüş, yetkililere derhal çalışmanın durdurulması söylenip kırma çalışması durdurulmuştur. Yukarıdan yapılan ilk incelemeye göre Horasan harç bağlayıcılı taş ve tuğladan yapılmış büyük bir duvarın tahrip edildiği görülmüştür. Duvarın çevresinde de amfora ve çanak parçalarının olduğu görülmüştür’’ diye anlattı.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/bizans-sarayi-temel-olmus_90705.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!