Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Bizans Sistematik Yok Ediliyor' Kavgası

Four Seasons'ın ek binasıyla başlayan, Murat Belge'nin Bizans'ın sistematik olarak yok edildiği iddiasıyla süren tartışmaya mimar ve tarihçiler yanıt verdi.

Sabah Gazetesi/Hande Şarman
'Bizans Sistematik Yok Ediliyor' Kavgası

br/>


Bir süredir devam eden Four Seasons Oteli ek binası inşası, pek çok tartışmaya sebep oldu. Konuyla ilgili olarak, Murat Belge'nin "Sistematik biçimde Bizans'ı ortadan kaldırıyoruz. Osmanlı'da öyle yok edelim diye kasıtlı ve bilinçli bir kaygı yok. Bu cumhuriyetle, milliyetçilikle başlıyor" sözlerine mimar ve tarihçilerden cevap geldi. Mimar ve tarihçiler, konunun siyasi yönü olmadığı fikrinde birleşti. İstanbul Mimarlar Odası Anadolu Şube Başkanı Arif Atılgan, genel olarak tarihi eser ve kültür mirasını koruyamadığımızı belirtirken, bunun sebebinin rant olduğunu öne sürdü. Atılgan, "Bunları değerlendirecek, koruyacak nesiller gelene kadar da toprak altında kalsalar, hiç çıkarılmasalar daha iyi" diye konuştu. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu ise "sahte Osmanlı mahalleleri" yaratılmaya çalışılmasına vurgu yaptı ve "Korunmaya çalışılan sadece Osmanlı eserleri. Onlar da korunmaya çalışılırken yanlış uygulamalar yüzünden zarara uğruyor. Sonuçta Osmanlı da dahil, tüm kültür mirasımız tehdit altında" yorumunu yaptı. Murat Bardakçı da Bizans'ı yok etme, silme politikası olmadığını belirterek, "Ortada Bizans'ı yok etme, silme şeklinde bir politika yoktur. Var olan sadece rant hırsıdır. Hiç kimse bu cehaleti entelektüel veya globalist polemik vasıtası yapmasın" dedi.

Milliyetçiliği aşağılama kampanyasına alet edildi"

Murat Bardakçı Osmanlı eserleri İstanbul'daki Bizans eserlerinden daha fazla tahrip edilmiştir. Bu Menderes döneminde İstanbul'un modernleşmesi adı altında devlet eliyle olmuştur. Bizans kalıntılarının başına gelenler kasıt değil, Osmanlı eserlerinin uğradığı akıbette olduğu gibi hırstır. Yıllar önce Türkoloji profesörü Muharrem Ergin'in ortaya attığı uçuk fikirleri kural olarak göstermek yanlıştır. Bizans, entel görünmek uğruna başlayan milliyetçiliği aşağılama kampanyasına alet edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bizans-sistematik-yok-ediliyor-kavgasi_58572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!