Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bizans'tan Kalma Saray Sahipsiz Kaldı

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan İstanbul Çatladıkapı’daki, Bizans dönemine ait 1600 yıllık Boukoleon Sarayı kelimenin tam anlamıyla kaderine terk edildi.

yapi.com.tr
Bizans'tan Kalma Saray Sahipsiz Kaldı

İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 13 Temmuz 2018 tarihli yazısına göre “Boukoleon Sarayı kalıntılarına ilişkin değerlendirme bekleyen herhangi bir talep, proje ya da başvuru” bulunmuyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Marmara Denizi kıyısında Cankurtaran ile Kumkapı arasındaki Çatladıkapı mevkiinde, Küçük Ayasofya’nın hemen doğusunda Küçük Ayasofya Mahallesi’nde bulunan Bizans Sahil Sarayı Boukoleon’la ilgili resmi itiraf geldi. Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Uğur Soylu 12 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne “Boukoleon Sarayı’nın içinde bulunduğu olumsuz tabloyla” ilgili sorular yöneltti. Soylu şu sorulara yanıt istedi:

• Eser ile ilgili bugüne kadar neden herhangi bir tedbir alınmayarak koruma altına alınmamıştır?
• İBB ve Fatih Belediyesi’ne çevrede tedbir ve koruma için bir talebiniz bulunmakta mıdır?
• Böyle bir talebiniz yok ise, kurulun görev tanımında yer alan ‘kültür varlıklarını koruma ve denetleme’ görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır?

Bir gün sonra yanıt
Yanıt bir gün sonra 13 Temmuz 2018’de verildi. İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün yanıtı tarihi yapının kaderine terk edildiğinin itirafı gibiydi: “Müdürlüğümüzde söz konusu Boukoleon Sarayı kalıntılarına ilişkin değerlendirme bekleyen herhangi bir talep, proje ya da başvuru bulunmamakta olup kalıntılarda tahribata yol açan kaçak kazı vb. faaliyetlere ilişkin olarak İstanbul IV Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 21 Temmuz 2016 tarih ve 4978 sayılı kararında da belirtildiği üzere ‘...2863 sayılı yasanın 10. maddesi gereğince gerekli koruma ve güvenlik önlemlerinin mal sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce alınması’ gerekmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bizanstan-kalma-saray-sahipsiz-kaldi_167015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!