Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bizi Bekleyen Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı ev teknolojisi denildiğinde birçok insan hizmetçi robotların geleceğini düşünüyor. Bu düşünce ihtimaller arasında yer alıyor, ancak bu alanda yakın gelecekte daha inovatif çözümler bekliyoruz.

yapi.com.tr
Bizi Bekleyen Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı evler dünyada henüz gelişim aşamasında ve yaşadığımız alanlara fütüristik bir dokunuş yapmayı amaçlıyorlar. Şimdilik basit çözümler sunan akıllı ev sistemleri ile karşılaşıyoruz ve bu pazar her geçen gün büyüyor. Tabletleri ile çeşitli kontrolleri yapan yöneten sayısı da giderek artıyor.

Türkiye’de akıllı ev teknolojilerini şimdilik yeni konut projelerinde görüyoruz. İnşaat şirketleri bunun iyi bir yatırım olduğunu biliyor ve inşa ettikleri muhteşem konutları inovasyonla birleştiriyorlar.

7 muhteşem akıllı ev teknolojisi
1- Otomatik robotlar
İnsansı robotlarda ileri seviye gelişmeleri görmemize uzun yıllar var. Fakat yukarıdaki IRobot gibi cihazlar evinizi temizlemek için gayet iyi bir çözüm sunuyor. Ev süpürme derdinden kurtulmak için bu tip cihazların sayısının yakın gelecekte artmasını bekliyoruz.

2- Akıllı uygulamalar
Akıllı saatler, akıllı bileklikler ve akıllı anahtarlar birkaç yıldır alışık olduğumuz teknolojiler. Her şeyin dijital hale geldiği bir dünyada evlerin de akıllı uygulamalar aracılığıyla yönetilebileceğini düşünmek, yanlış bir öngörü olmayacaktır.

3- Aydınlatma kontrolleri
Akıllı lambalar hali hazırda kullanılıyor. Fiyatlar da alınabilecek seviyede diyebiliriz. Evinizdeki tüm odaların ışıklarını basit bir telefon uygulamasıyla çok rahat bir şekilde kontrol etme imkanı bulunuyorsunuz.

4- Enerji tüketimini takip edebilme
Telefonlarımızın pilini hangi uygulamaların bitirdiğini görebiliyoruz. Peki evimizde en çok enerji harcayan sistem hangisi biliyor muyuz?

ABD merkezli Powerhouse Dynamics isimli bir şirket, evlerin enerji tüketiminden maliyetine kadar her şeyi hesaplamaya imkan tanıyan bir sistem geliştirdi. Bu sistem, evde kullanılan aletler ve teçhizatları analiz edebiliyor ve ev sahiplerine daha verimli ürünlere ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliyor.

5- Akıllı tuvaletler
Akıllı tuvaletlerin amacı bizi daha sağlıklı tutmak gibi görünüyor ve bu alanda yapılan geliştirmelerin yakında konut projelerinde de olması bekleniyor.

6- Daha ucuz eğlence sistemleri
Akıllı ev teknolojilerinden söz ediyorsak eğlence sistemlerinin geleceğini es geçemeyiz. Dijital çağda bu sistemlere anında erişebilmek, merkezi bir akış sisteminin altında yatıyor. Netflix ve YouTube gibi internet tabanlı eğlence sistemlerine televizyondan daha ucuza erişilebileceğinden, keyifli vakit geçirmek tamamen ev sahiplerinin insiyatifine kalabilir.

7- Kapalı ve özel ağlar
Internet of Things, yani Şeylerin İnterneti, yakın gelecekte evlerimizdeki tüm cihazların birbirine bağlı olmasını amaçlıyor. Dolayısıyla kapalı ve özel ağlar bu noktada büyük önem taşıyor. Cihazların birbiriyle iletişim kurabilmesi geleceğin akıllı evlerinde olmazsa olmaz unsurlarından biri olabilir.

Kaynak: Hürriyet

http://www.yapi.com.tr/haberler/bizi-bekleyen-akilli-ev-teknolojileri_163477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!