Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Bizim En Büyük Hayalimiz, Ildır Bölgesi ile Karaburun Arasında Yeni Bir Kanal Yaratmak''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin turizm alanında büyük bir aşama kaydederken İzmir'in geride kaldığını belirterek, ''Dünya çapındaki yatırımcılardan bu bölgeye yatırım yapmalarını sağlamaya çalışacağız'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Bizim En Büyük Hayalimiz, Ildır Bölgesi ile Karaburun Arasında Yeni Bir Kanal Yaratmak''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'in Çeşme ilçesinde restore edilerek yeniden hizmete giren tarihi Kervansaray Otel'in açılışını yaptı. Bakan Günay, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son dönemde turizm alanında müthiş bir gelişme gösterdiğine ifade ederek, Türkiye'nin bu gelişmeyle birlikte artık dünya turizminin çok önemli markalarından birisi haline geldiğini söyledi.

Türkiye'nin dünya turizminde bugün 7. sırada bulunduğuna işaret eden Günay, şunları kaydetti:

''Ülkemize 2010 yılı itibarı ile 28,5 milyon yabancı pasaportlu misafirimiz oldu. Büyük ölçüde deniz, kum, güneş ekseninde 10 milyona yakın insan Antalya bölgesine geliyor. Biz Türkiye'nin başka bölgelerine biraz daha yaşam özelliklerimizle, tarihimizle, kültürümüzle, arkeolojik değerlerimizle, müzelerimizle, soframızın ve içeceklerimin zenginlikleri ile dünyanın yüksek gelir gruplarına hizmet sunabilelim. Dünyadaki varlıklı turistlerin ülkemize gelmelerini sağlayalım.''

Günay, turizm alanında Türkiye atılım gösterirken İzmir'in buna ayak uyduramadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

Türkiye'nin turizm alanında büyük bir atağa geçtiğini belirten Günay, İzmir'in bu süreçte geride kaldığını ifade etti. Konuşmasının devamında İzmir'in turist kapasitesinin yüzde 10'lara çıkartılmasının gerekli olduğunun altını çizen Günay, "Bunu yaparken de güney bölgelerinde yapılan oteller gibi olmayan, yaşam kalitemizi anlatabilecek butik oteller inşa etmemiz gerekiyor. Tarihi ve doğayı daha fazla hissettirecek yapılar yapmamız gerekiyor. Bu çerçevede biz İzmir'de turizmi geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu bölgede ağaç boylarını geçmeyecek turistik tesisler oluşturmalıyız. Bu konsept ile dünyaya yeni bir servis yapmamız gerekiyor. Türkiye, bunu yapabilecek kapasitede bir ülke'' dedi.

İzmir'in turizmde hak ettiği noktaya gelebilmesi için uluslararası pazarlarda tanıtım çalışması hem de dünya çapında yatırımcıları çekmek için çalıştıklarını belirten Günay, şunları söyledi:

''Dünyanın en çok okunan Amerikan ve İngiliz gazetelerinde, Türkiye, İzmir, Çeşme ve Efes ile ilgili ilanlarımız reklamlarımız yayınlanmaya başlandı. Şu anda Çeşme'de yatırım yapmak için arazi arayan, bizim bakanlığımızda dosyası bulunan bazı yatırımcılar var. Çalışmalarımızı daha olgun bir safhaya getirirsek dünya çapındaki yatırımcılardan bu bölgeye yatırım yapmalarını sağlamaya çalışacağız. Şu anda Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye'de 9 yeni turizm alanı ilan edildi. Bunlardan bir tanesi de Çeşme'nin Alaçatı beldesinde bulunuyor.''

''Karaburun Kanalı''

Günay, İzmir ve İzmir turizmi için bir başka hayallerinin de İzmir ile Çeşme arasındaki deniz ulaşımını kolaylaştırmak olduğunu belirterek, önceki günlerde eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan Karaburun Yarımadası'nda 6 kilometre uzunluğunda bir kanal açılarak Çeşme ile İzmir Limanı arasındaki mesafenin kısaltılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Bunun kruvaziyer turizm için yarar sağlayacağını ifade eden Günay, şunları söyledi:

''Bizim en büyük hayalimiz, Ildır bölgesi ile Karaburun arasında yeni bir kanal yaratmak, bu hayalimizi cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirmeye çalışacağız. Şu anda Çeşme'ye gelen bir kruvaziyer gemisinin İzmir Limanı'na gitmesi için Karaburun Yarımadası'nı dolaşması gerekiyor. Bu çok uzun bir mil tutuyor. Açıkladığımız proje ile bir kanalı, körfeze bağlayabilirsek, 6 kilometre gibi bir açıklık yaratmamız gerekiyor, bu bize Çeşme'den İzmir'e denizyolu ile ulaşım çok daha kolay hale getirecek. Bu proje ile körfezde yeni bir sirkülasyon sağlanacağı için çarpık yapılaşma olmayacak. Hem doğayı koruyacağız hem de ulaşımda büyük bir adım atacağız.''

Günay, bakanlık olarak yeni dönemde Kuşadası'ndan Ayvalık bölgesine kadar olan bölgeye çok daha fazla önem vereceklerini de belirterek, ''Artık Türkiye'nin yeni destinasyonlar yaratması gerekiyor'' dedi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bizim-en-buyuk-hayalimiz-ildir-bolgesi-ile-karaburun-arasinda-yeni-bir-kanal-yaratmak_87712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!