Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BM: Antarktika'da Buzul Kalmayacak

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) çalışmaları sonucunda, küresel ısınmanın Avrupa'da, kutuplarda, küçük ada devletlerinde ve dünyanın başka bölgelerinde yol açabileceği sonuçlar belirlendi.

Zaman Gazetesi
BM: Antarktika'da Buzul Kalmayacak

M Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) çalışmaları sonucunda, küresel ısınmanın Avrupa'da, kutuplarda, küçük ada devletlerinde ve dünyanın başka bölgelerinde yol açabileceği sonuçlar belirlendi.

BM raporuna göre Alp ve Antarktika buzulları 90 yıl sonra tamamen ortadan kalkacak.
Taslak halindeki rapor sonuçlarına göre; Kuzey Kutbu'ndaki deniz buzulları 90 yıl sonra yüzde 30 azalacak, Alp buzullarının küçükleri ve Antarktika'daki buzullar ise tamamen ortadan kalkacak. 130'u aşkın ülke hükümetinin desteklediği ve 2.000 dolayındaki bilim adamını ve hükümet temsilcisini kapsayan IPCC'nin bugün başlayacak toplantılarında ele alınacak raporun nihai şekli 6 Nisan'da Brüksel'de açıklanacak. BM raporunda yer alan iklim değişikliğinin dünyada yol açabileceği bazı sonuçlar şöyle: Batı Avrupa'da muhtemelen milyonlarca insan, sulak alanlarla iç içe yoksunluk içerisinde yaşayacak. Alp buzullarının küçük olanları ortadan kalkacak, büyükleri 2050 itibarıyla yüzde 30-70 arasında eriyecek. Akdeniz'e yönelik turizm yazın düşerken, ilkbahar ve sonbaharda artacak. Kuzey Kutbu'ndaki deniz buzulları 2100'e kadar yüzde 22-33 arasında azalacak, Antarktika'da ise tamamen ortadan kalkabilecek. Deniz dışı alanlardaki buzullarda önemli incelme olacak ve bu, yeryüzündeki deniz seviyesini yükseltecek. Şu anda 500 bin kilometrekare olan Himalaya buzul alanı, 2030'da 100 bin kilometrekareye kadar gerileyebilecek. Asya'da birçok ülkede açlık sorunu olacak. Asya'da 2020 yılında su sıkıntısı çeken kişi sayısı 1,2 milyar kişiye kadar yükselebilecek. Ada devletlerde genellikle kıyılara inşa edilen uluslararası havaalanları ve yollar sular altında kalabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bm-antarktikada-buzul-kalmayacak_53110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!