Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bodrum Kalesi İçinde Mausolos’un Saray Temeli Bulundu

Dünyanın 7 harikasından biri olan Kral Mausolos’un anıt mezarından sonra, şimdi de Bodrum Kalesi içinde Mausolos’un saray temeli bulundu. Bodrum Müz

NTV-MSNBC
Bodrum Kalesi İçinde Mausolos’un Saray Temeli Bulundu

ünyanın 7 harikasından biri olan Kral Mausolos’un anıt mezarından sonra, şimdi de Bodrum Kalesi içinde Mausolos’un saray temeli bulundu.
Bodrum Müze Müdürü Oğuz Alpözen, yaptığı açıklamada, “Bodrum Müzesi başkanlığında, Bodrum Kalesi içinde 3 yıldır sürdürülen Halikarnassos şehri kurtarma kazıları kapsamında, Kral Mausolos’un sarayının temelini bulduk”dedi.

Alpözen, Bodrum Müzesi ve Danimarka Odensa Üniversitesi arkeologlarından 14 kişilik bir ekibin çalışmaları sonucu Mausolos’un Sarayı’nın, kale içinde 3.5 metre derinlikte bulunduğunu söyledi.
Oğuz Alpözen, Apollon Tapınağı’nın altında M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen sarayın, Gümüşlük Koyunbaba’dan deniz yoluyla getirtilen taşlarla inşâ edildiğini, cephesinin en az 60 metre olduğunun sanıldığı, kazılarda heykeller, çanak, çömlek parçaları, su yolları, sarnıç bulunduğunu belirtti.

Akdeniz kıyılarındaki en önemli kent olan Halikarnassos’u kurtarma çalışmaları çerçevesinde, saray çevresinde ortaçağ evleri kalıntılarının da bulunduğunu kaydeden Müze Müdürü Oğuz Alpözen, “Son üç yıldır Halikarnassos Şehri kurtarma kazısına ağırlık verdik. Kral Mausolos’un mezar yeri biliniyordu, ancak sarayı bilinmiyordu. Varsayımda haklı çıktık ve sarayın Bodrum Kalesi içinde inşa edilmiş olduğunu tespit ettik. Kral Mausolos, 24 yıllık despot yönetimini güneş, ışık ve akıl tanrısı Apollon tapınağının gölgesinde inşa ettirdiği sarayında sürdürmüş. Yaşam ve ölüm hakkında eşit düşünceye sahip olduğu için, sarayını da, mezarını da görkemli yaptırmış. Mausolos Sarayı’nın Kale içinde olduğu, 3 yıllık çalışma sonucunda kanıtlandı” diye konuştu.
Alpözen, kazıların, yaklaşık bir yıl daha sürdürüleceğini, kale içinde 15 yüzyıllık bir devri kapsayan kalıntılara rastlandığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrum-kalesi-icinde-mausolosun-saray-temeli-bulundu_6890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!