Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bodrum’da Çatı Delindi

Bodrum Yarımadası’nın Gökova Körfezi kıyısındaki beldesi Yalı’da, Bodrum mimarisinin çatısı delindi. Beldede, son yapılan 25 binlik planla, kiremit çatı yapılması yasal hale geldi. Gelişme mimarlar tarafından kaygıyla karşılandı. Çatısız, beyaz evleriyle bilinen Bodrum’un Yalı Beldesi Belediye Başkanı İsmail Altındağ, beldelerinde kiremit çatı

Cumhuriyet Gazetesi
Bodrum’da Çatı Delindi

Bodrum Yarımadası’nın Gökova Körfezi kıyısındaki beldesi Yalı’da, Bodrum mimarisinin çatısı delindi. Beldede, son yapılan 25 binlik planla, kiremit çatı yapılması yasal hale geldi. Gelişme mimarlar tarafından kaygıyla karşılandı. Çatısız, beyaz evleriyle bilinen Bodrum’un Yalı Beldesi Belediye Başkanı İsmail Altındağ, beldelerinde kiremit çatı yapılmasının son 25 binlik planla yasallaştığını açıkladı.

Altındağ, “Yalı beldesinde kiremit ve benzeri yapı malzemesi kullanmak serbest. Doğası bu kadar korunmuş olan Yalı beldesinde, yeşillikler arasında kırmızı kiremidin iyi yakışacağını düşünüyorum. Dezavantajı yok, avantajı var. Bizim buralarda rutubet nedeni ile birçok ev, kış aylarında üstünden rutubet alıyor. İzolasyon da çok kullanılmadığı için bu önlenemiyor. Yazın sıcak, kışın da soğuk oluyor. Ama kiremitli çatı olduğunda problemlerin çoğu halledilmiş olacak” dedi.

Mimarlar kaygılı

Bu yeni gelişme Bodrumlu mimarlarda ise kaygı yarattı. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Başkanı Mahmut Yıldırım, belli şartların yerine getirilmesi durumunda yapılarda kiremit çatının kullanılabileceğini belirtirken şunları söyledi:

“100 binlik planların plan notlarında bazı şartlara bağlı kalarak kiremit çatı yapılabilir. Eski Bodrum evlerinde kiremit çatı uygulaması zaten vardı. Ancak bu çatı uygulamasında, ‘beşik çatı olacak, saçak olmayacak, eğimi belli sınırda olacak’ gibi uyulması geren bazı konular var. Ben bu konuda kötü kullanımdan korkuyorum. Çatının içerisine kullanılması için bir alan yapılması, bunun yangınlaşması ve yapının cephesine de bunun yansıması endişe verici. Yapıların cephesinin, aynı şekilde kötü kullanımla birbirine benzemesi ve bunun yasallaşmasından korkuyorum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumda-cati-delindi_75548.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!