Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bodrum’da Kontrollü Su Kesintisi Dönemi

Bodrum Belediyesi, Mumcular Barajı ve kuyulardaki su stokunu tüketmemek için ilçeye dönüşümlü olarak su vermeye başladı. Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, ilçeye su sağlayan Mumcular Barajı ile kuyulardaki mevcut su stokunu daha uzun süreli kullanabilmek için ilçede kontrollü su kesintisi uyguladıklarını ve dönüşümlü su verdiklerini belirtti.

Milliyet Gazetesi
Bodrum’da Kontrollü Su Kesintisi Dönemi

Bodrum Belediyesi, Mumcular Barajı ve kuyulardaki su stokunu tüketmemek için ilçeye dönüşümlü olarak su vermeye başladı. Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, ilçeye su sağlayan Mumcular Barajı ile kuyulardaki mevcut su stokunu daha uzun süreli kullanabilmek için ilçede kontrollü su kesintisi uyguladıklarını ve dönüşümlü su verdiklerini belirtti. DSİ ile ortak çalışma yaptıklarını, su sorununu çözmek için Milas’taki Geyik Barajı’ndan Mumcular Barajı’na su aktarılmasının planlandığını bildiren Ağan şöyle konuştu:

3 aşamalı proje

“DSİ çalışmalara başladı. 3 aşamalı bir proje uygulanacak. İlk olarak Mumcular Barajı’ndan Bodrum yarımadasının tamamını kapsayan bir isale hattı döşenecek. İş ihale edildi, müteahhit firma çalışmalarına başladı. Daha sonra Mumcular Barajı’nın yakınlarına bir arıtma tesisi kuracağız. Son olarak Geyik Barajı’ndan Mumcular Barajı’na su aktarılması için bir hat döşenecek.”

Kışın Bodrum’un su ihtiyacını kuyulardan sağladıklarını kaydeden Ağan, Mumcular Barajı’nda geçen yıllara göre daha fazla su biriktiğini, ancak bu suyun da yazın nüfusu 2 milyonu aşan ilçeye tam anlamıyla yetmediğini bildirdi. Ağan, su sorununu çözene kadar ilçede kontrollü su kesintisi uygulamaya devam edeceklerini belirterek şöyle devam etti:

“Mumcular Barajı’nın kapasitesi 19 milyon 360 bin metreküp. Barajdaki doluluk oranı yüzde 25 olarak ölçüldü. Bu suyun da önemli kısmı sulama amaçlı kullanılacak, aksi takdirde bölgedeki yüzlerce çiftçi mağdur olur.

‘Susuz kalmayız’

Biz bu suyun yüzde 34’ünü içme suyu olarak kullanabiliriz. İlçeye su sağlayan Mumcular Barajı ile kuyulardaki mevcut su stokunu daha uzun süreli kullanabilmek için hazırladığımız programla Bodrum’da kontrollü su kesintisi uyguluyoruz. Dönüşümlü olarak 12’şer saat arayla ilçeye su verebiliyoruz. Bu yaz tamamen susuz kalmayız. Ancak vatandaşlar suyu idareli kullanmalı, israf etmemeli. Aksi takdirde güç durumda kalabiliriz.”

Mogan ve Eymir ‘buharlaşıyor’

Mogan ve Eymir göllerinde yoğun sıcaklarla birlikte buharlaşma yaşanınca, 15 gün içinde su seviyesi 20 santimetre düştü. Göl-Der Başkanı İsa Ömercan, “Mogan’a Kesikköprü hattından bırakılan Kızılırmak suyu olmasa, göldeki su seviyesi çok fazla düşerdi” dedi. Geçen yıl buharlaşma sonucu su seviyesinin ağustos sonuna kadar 130 santimetre düştüğünü, temmuz ve ağustosta da balık ölümleri yaşandığını dile getiren Ömercan, “Mogan’da şu anda su seviyesi geçen yıla oranla daha azdır. Ancak, Eymir’in akıbeti de belli değil. Hiçbir su kaynağı olmayan Eymir’de çekilen su yerine kaynak yok. Burası kaderine terk edilmiş gibi duruyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumda-kontrollu-su-kesintisi-donemi_62865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!