Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Bodrum'daki Tarihi Yel Değirmenleri Onarılmalı'

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise belediye olarak bölgedeki 8 değirmeni kapsayan bir proje hazırladıklarını ve projeye 1 yıl içinde hayata geçireceklerini kaydetti.

yapi.com.tr
1 'Bodrum'daki Tarihi Yel Değirmenleri Onarılmalı'

Fotoğraf: Gökmen YÜCE/AA

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, Muğla'nın Bodrum ilçesinde bakımsızlık nedeniyle kötü bir görüntü oluşturan tarihi yel değirmenlerinin, restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini bildirdi.

Gökbel, Bodrum ile Gümbet Mahallesi arasında bulunan tarihi yel değirmenlerini, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini ve bu bölgenin bakımsızlık nedeniyle kötü bir görüntü oluşturduğunu söyledi. Yel değirmenlerinin bir an önce restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğine işaret eden Gökbel, şunları kaydetti:

''Kent, firma ve kurumlar olarak turizm sezonuna hazır olmak zorundayız. Seyahat acentaları olarak gelen konuklara bazı önemli tarihi yerleri tanıtmalıyız. Bunlardan bir tanesi Bodrum ile Gümbet arasında bulunan tarihi yel değirmenleri. Bodrum eski kaymakamı Abdullah Kalkan döneminde buradaki bir değirmen restore edilmişti. Ancak diğerleri atıl duruyor. Yetkililerin, buranın çöp alanı şeklinde kullanılmaması için sezon öncesi gerekli dikkati göstermeleri Bodrum için yararlı olacaktır.''

Gökbel, 8 tarihi yel değirmeninin bulunduğu alanın Bodrum'un en güzel noktalarından biri olduğunu ve turistlerin günlük turlarda mutlaka buraya getirildiğini kaydetti. 
    
Proje hazırlandı  
    
Yel değirmenlerinden ikisinin sahibi olan Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu ise, bölgeyle ilgili geçmiş dönemde bir proje ürettiğini ancak projenin ilgili kurumların onayından geçmediğini belirtti. Bunun üzerine projeden vazgeçtiğini ancak geçen yıl seçilen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un bu projeye sıcak baktığını anlatan Nalbantoğlu, ''Belediyenin amacı buradaki tüm mülk sahipleri ile ortak bir proje yapmak. Benim projem de bir değirmenden un üretip ekmek yapmak, diğer değirmenin de çeşitli amaçlar için kullanılmasıydı. Belediye projemi beğendi ama son sözü onlar söyleyecek'' diye konuştu.

Nalbantoğlu, projenin belediyede incelendiğini ifade ederek, ''Bana göre burası şu anda Bodrum'un yüz karası. Proje hayata geçerse bölge güzel bir görünüme kavuşur. Hatta süngercilikle ilgili bir sergi veya müze açılırsa çok güzel olur. Çünkü manzarası çok güzel, denize hakim, ziyaretçisi fazla. En güzel fotoğraf ve görüntüler buradan alınabiliyor'' dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise belediye olarak bölgedeki 8 değirmeni kapsayan bir proje hazırladıklarını ve projeyi 1 yıl içinde hayata geçireceklerini kaydetti.

Kocadon, proje kapsamında tarihi değerlerin korunmasının yanı sıra, çeşitli kafeteryalar yapılacağını belirterek, ''Buraya her yıl çok sayıda yabancı turist ziyaret ediyor. Yapacağımız proje ile burayı Bodrum'a yakışır bir hale getireceğiz. Projeyi bir yılda hayata geçireceğiz. Projenin tamamını önümüzdeki günlerde düzenleyeceğim bir toplantıda tanıtacağım'' diye konuştu. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumdaki-tarihi-yel-degirmenleri-onarilmali_78359.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bodrum Lİmanı ve Gümbet tarafının en iyi panoramik görüntüleri veren bu yeldeğirmenleri, gece ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Özellikle yazın yorgun bir günün sonunda o tepeye çıkarak Bodrum'un ışıl ışıl atmosferini hissetmek burası için gerçekten iyi bir projenin hayata geçirilmesi düşüncesini pekiştiriyor. Burada arabaların rastgele yol kenarlarına parkederek, uzun süreli orada vakit geçirmek için herhangi bir tesisin olmamasını en büyük eksiklik olarak görebiliriz. Burayı sadece "orada olmak" fikriyle değil bu tepede yeralan yeldeğirmenlerini de uzaktan güzel bir ışık tasarımıyla izlemek Bodrum'a çok şeyler katacaktır. Yapılacak bir planlamanın hayata geçmesiyle Bodrum'un merkezinde yeni bir cazibe merkezi olması an meselesi olacaktır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!