Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Köprü ve Otoyollar Satılacak

Boğaz Köprüleri 2010'da Özelleşecek

Uzun süredir gündemde olan köprü ve otoyolların özelleştirilmesi için düğmeye basıldı. Daha önce Danıştay engeline takılan özelleştirme için gerekli hukuki altyapı hazırlandı. Böylece Karayolları Genel Müdürlüğü'nün iki yıldır özelleştirmeyi beklediği Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri ile 9 otoyol projesinin özel sektöre devrinin de önü

Referans Gazetesi
Boğaz Köprüleri 2010'da Özelleşecek

Uzun süredir gündemde olan köprü ve otoyolların özelleştirilmesi için düğmeye basıldı. Daha önce Danıştay engeline takılan özelleştirme için gerekli hukuki altyapı hazırlandı. Özelleştirmelere imkân veren Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı, Başbakanlık'a gönderildi. Böylece Karayolları Genel Müdürlüğü'nün iki yıldır özelleştirmeyi beklediği Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri ile 9 otoyol projesinin özel sektöre devrinin de önü açılacak. Bu projelerin 2010 yılında yeniden ihale sürecine gireceği ifade edildi. Tasarı taslağı Bakanlar Kurulu'nda ele alındıktan sonra Meclis'e gönderilecek ve yasalaştırılacak.
 
Yetki Özelleştirme İdaresi'nde


Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün işletme hakkı devri yöntemiyle 31 Aralık 2008'e kadar özelleştirilmesine yönelik ÖYK kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'da dava açmış ve yürütmenin durdurulmasına karar verilmişti. Gerekçe olarak ise özelleştirme sürecinde ilgili yasalarda buna olanak tanıyacak değişikliklerin yapılması gerektiği, otoyol ve köprü özelleştirmelerinin kapsam ve sınırlarının yeniden tanımlanması ve özelleştirme sonrasında işletici ile kamu otoritesinin yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi gerektiği vurgulanmıştı. Bu nedenle Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yetkilerini belirleyen kanun tasarısı taslağı hazırlandı ve nihai aşamaya da geldi. Tasarı taslağına göre, erişme kontrollü karayolları, otoyollar, köprüler ve bu yollarda bulunan bakım ve işletme tesisleri, hizmet tesislerinin özelleştirilmesi ÖİB tarafından gerçekleştirilecek.

İhaleleri kazananlar ile imtiyaz sözleşmesi imzalanacak. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün özelleştirilecek otoyol ve köprü listesine yenilerini ekleme hakkı da bulunuyor. Önceki ihale sürecinde işletme hakkı devri modeli düşünülmüş ve imtiyaz sözleşmesi süresinin de 20-25 yıl olması planlanmıştı. Yine aynı yöntemin uygulanması üzerinde durulduğu ifade edildi.
 
6 milyar dolar gelir bekleniyor

Tasarı taslağında; özelleştirmeden elde edilecek gelirlerin ÖİB tarafından yapılacak harcama ile giderler düşüldükten sonra kalan miktarı genel müdürlüğün Merkez Bankası nezdindeki hesabına aktarılacak. Tasarı ile genel bütçe kapsamındaki Karayolları Genel Müdürlüğü özel bütçeli idareler sınıfına da alınarak, tüzel bir kişilik kazandırılıyor. 2008 yılında özelleştirmesinin tamamlanması hedeflenen 9 otoyol projesi ile İstanbul'daki 2 boğaz köprüsü özelleştirmesinden ise yüksek bir özelleştirme geliri elde edilmesi bekleniyor. ÖİB, 2007-2008 döneminde ilk etapta 6 otoyol ile 2 boğaz köprüsünün özelleştirilmesine yönelik bir paket hazırlamış ve bu paketten en az 5-6 milyar dolarlık gelir elde edilmesi öngörülmüştü. Diğer otoyol projeleri ile birlikte elde edilebilecek gelirin 10 milyar dolara dayanması bekleniyor. İhalelere yerli ve yabancı birçok şirketten ise talep gelmesi bekleniyor.
 
Geçiş ücreti ödemeyene ağır para cezası geliyor


Geçiş ücreti olan otoyollarda ücret ödemeyip kural ihlali yapanlara uygulanan ceza da hukuki altyapıya kavuşuyor. Tasarı taslağına göre, geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen araç sahiplerine, genel müdürlükçe o güzergâhın en uzun mesafesine ait geçiş ücreti ile birlikte ücretin 10 katı oranında idari para cezası uygulanacak. Bugüne kadar bakanlık tarafından belirlenen oranda uygulanan cezalara karşı birçok dava açılmıştı. Şimdi hukuki altyapısı olması nedeniyle, kural ihlali yapanların bu parayı ödemesi artık şart olacak. 
 
Neler ihale edilecek

* Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
* Boğaziçi Köprüsü
* Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu
* Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu
* Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu
* Toprakkale-İskenderun Otoyolu
* İzmir-Çeşme Otoyolu
* İzmir-Aydın Otoyolu
* Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu
* İzmir Çevre Otoyolu
* Ankara Çevre Otoyolu
 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaz-kopruleri-2010da-ozellesecek_75141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!