Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boğaza Üçüncü Köprü İçin Üç Yeni Alternatif Ortaya Atıldı

Boğaza Üçüncü Köprü İçin Üç Yeni Alternatif Ortaya Atıldı

Referans Gazetesib>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 3. köprü için Vaniköy-Arnavutköy hattını veto etmesinin ardından, gözler kuzeydeki üç hatta çevrildi. İstanbul Boğazı için şimdi Çubuklu-Yeniköy, Beykoz-Kireçburnu, Yuşa Tepesi-Rumelikavağı seçenekleri masada.

İstanbul'da uzun yıllardır yapımı gündemde olan ve güzergah seçimi konusunda yoğun tartışmalara neden olan 3. Boğaziçi köprüsüne yönelik projeler için yeni bir süreç başlatıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediye meclisince kabul edilen 3. köprü hattı projesini, 'Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü arasında karayolu taşımacılığı yapacak yeni bir köprünün inşa edilmesini bir mimar olarak doğru bulmadığını' belirterek veto edince, alternatif hatlar incelemeye alındı.

İki köprü arasındaki konumuyla şansı büyük ölçüde kaybolan Vaniköy-Arnavutköy hattının daha kuzeye taşınması hazırlıklarına girişildi. 3. köprü için FSM Köprüsü'nün kuzeyinde kullanılabilecek alternatif üç koridor şöyle: Çubuklu-Yeniköy, Beykoz-Kireçburnu ve Yuşatepesi-Rumelikavağı hattı. Bu hatları Karayolları Genel Müdürlüğü önerdi. Bu arada henüz planları hazırlanmasa da Yuşatepesi-Rumelikavağı hattının daha kuzeyinde yeni bir koridorun da gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Bu arada Belediye Başkanı Topbaş, partisinin Belediye Meclis üyelerinin, kendisinin de karşı olduğu bir projeye onay vermelerinin bir "karıştırma"nın sonucu olabileceğini belirtiyor. Topbaş, 3. köprüyle ilgili projenin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın düşündüğü kuzeydeki hatla karıştırılmış olabileceğini ve bu nedenle meclis üyelerinin Vaniköy-Arnavutköy hattına oy verdiklerini düşündüğünü söylüyor. Topbaş'ın vetosunu yiyen Vaniköy-Arnavutköy güzergahı prosedür gereği 14 Kasım'daki Meclis toplantısında tekrar gündeme gelecek. Meclisi Topbaş'ın önerisine uyarsa Vaniköy-Arnavutluk hattı tekrar uyutulacak. Bu arada Metropolitan Planlama Merkezi, 1/25000 planı hazırlayacak. 2006 sonuna kadar bu planlar bitince 3. köprünün nereden geçeceği de belli olacak.

Sivil toplum karşı çıkıyor
İstanbul'da 3. köprüye, muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri şiddetle karşı çıkıyor. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Engin Erkin, Topbaş'ın 3. köprü güzergahını açıklamaya korktuğunu savundu. Erkin, "Öyle görünüyor ki, şimdilik bu konuyu tutacaklar. Ulaştırma Bakanı etraftan gizliyor. Kendi biliyor, dosyayı bile göstermiyor" dedi. Aynı zamanda Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi de olan Erkin, yeni köprünün Sarıyer'den geçmesi halinde tepkisiz kalmayacaklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Can Özyedierler de 3. köprünün Boğaz'ın güzelliğini bozacağını ve İstanbul'un tarihi özelliğine, görsel yapısına ters olduğunu iddia etti. Özyedierler, köprü yerine 2., hatta 3. tüp geçidi destekleyeceklerini söyledi.

'Köprünün popülist tarafı var'
TMMOB İnşaat Mühendisler Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe ise "Birinci köprüyü Demirel, ikincisini Özal yaptı, 3’üncüsünü de Erdoğan yapmış olsun diye bir popülist tarafı var. Köprünün geçtiği güzergahta da ciddi bir rant oluşuyor" dedi.

3. köprü daha kuzeyde olacak
Bu arada Topbaş dün Moto GP 2005 Organizasyonu tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin 3. köprü ve Göztepe Camii projesine ilişkin sorularını yanıtladı. Topbaş, “Tabii ki, çevreye saygılı, çevreyi rahatsız etmeyen, ulaşım akslarını doğru ve düzenli bir şekilde düzenleyen, artıları eksilerinden daha ağır basan bir köprü olayının doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da, İstanbul Belediye Başkanlığı'nın son dönemlerinde buna dikkati çektiğini ve daha kuzeyden bir by-pass yoluyla İstanbul'u baskı altında tutmayan, kentten transit geçen şehirlerarası ve uluslararası taşımacılık veya ulaşım açısından bir aksın olmasından bahsettiğini kaydeden Topbaş, ”İlgili bakanlıklar, Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlıkları devreye girdi. 3. köprü artık daha kuzeyde farklı bir yerde olacak” dedi. Topbaş güzergaha dair bilgi vermedi. Başkan Topbaş Göztepe camii ile ilgili de, "Yasal prosedür tamamlanmış olayla ilgili yasal bir problem kalmamıştır" dedi

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaza-ucuncu-kopru-icin-uc-yeni-alternatif-ortaya-atildi_36497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!