Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz'da Paralel Seferler Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımının daha aktif kullanılabilmesi amacıyla ‘Boğaz'da kıyıya paralel hat’ projesinde deneme seferlerini bugün hayata geçirdi. Boğazın her iki yakasında gerçekleştirilen seferlere İstanbullular pek ilgi göstermedi. Yeni hatlarda manevra kabiliyeti yüksek yolcu motorları kullanıldı. Kıyıya paralel yeni

Hürriyet Gazetesi
Boğaz'da Paralel Seferler Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımının daha aktif kullanılabilmesi amacıyla ‘Boğaz'da kıyıya paralel hat’ projesinde deneme seferlerini bugün hayata geçirdi.

Boğazın her iki yakasında gerçekleştirilen seferlere İstanbullular pek ilgi göstermedi. Yeni hatlarda manevra kabiliyeti yüksek yolcu motorları kullanıldı. Kıyıya paralel yeni hatlarda boğaz seferlerinde uygulanan ücret tarifesi geçerli olacak. Beykoz -Üsküdar hattında yoğunluk yaşanmadı. Bir yolcu uygulamadan memnun kaldığını belirterek, "Hayatımda bu kadar rahat geldiğimi hatırlamıyorum. Beylerbeyi, Çengelköy trafiğini çekmeden gelmek daha az zamanda gelmek güzeldi 6 yolcuyla geldik " şeklinde konuştu. İlk seferi yapan motorun kaptanı ise, "Üsküdar-Beykoz arası ilk sefer vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak ama tanıtım eksikliğinden herhalde Üsküdar'dan Beykoz'a gidecek yolcumuz şu anda yok " dedi.

Avrupa yakasında 2 yolcu

Avrupa yakasında da saat 09.15'de Kabataş'tan kalkan motor Beşiktaş ve İstinye'ye uğradıktan sonra kıyıya paralel bir rota izleyerek 1 saat 10 dakikada Sarıyer'e ulaştı.

Avrupa yakasındaki bu ilk deneme seferine 2 yolcu katılırken tekne basın mensupları tarafından dolduruldu. İlk yolculardan Safiye Ay, yeni konulan seferden haberi olmadığını tesadüfen gördüğünü söyleyerek, "Kadıköy'de oturuyorum. Kabataş ya da Beşiktaş'a gelip otobüsle gidiyordum İstinye'ye denizden gitmek daha güzel" şeklinde konuştu. Yolculuk boyunca boğaz manzarası karşısında gazete okuyan diğer yolcu Gül Özışıkyılmaz, gazeteden öğrendiği sefere bilerek katıldığını, genç kızlığı döneminde bu hatta çok yolculuk yaptığını ifade etti. Özışıkyılmaz, " Sarıyer'e haftada 4 gün gidiyorum. Daha önce minibüsle gidiyordum. Denizde yolculuk yapmak çok keyifli" diye konuştu.

Fiyatta boğaz hattı tarifesi uygulanacak

Deneme seferine katılan Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç, "Potansiyele talibiz. Alternatif oluşturmak istiyoruz. Daha önce çapraz geçişler vardı. Bu yoğunluğun anıldığı bölgelerde direkt sefer yaparsak yolculara alternatif oluruz diye düşündük" şeklinde konuştu.

Yolcu talebine göre sefer sayısını artıracaklarını söyleyen Genç, motorları özel sektörden kiraladıklarını ve tanıtımla yeterince yolcuya ulaşacaklarına inandığını söyledi. Yaklaşık 250 yolcu kapasiteli motorlarla gerçekleştirilen seferlerde boğaz hattı tarifesi uygulanacak. Buna göre bu hatlarda jeton 1.75, Akbil 1.65 ve indirimli bilet 0.95 TL'ye satılacak. Talebe göre sefer sayıları artırılacak.

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazda-paralel-seferler-basladi_84916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!