Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz'da Yeni Bir Işık Adası: Kuleli Askeri Lisesi

İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul'un tarihi eserlerini ışıklandırmaya devam ediyor. Daha önce İstanbul siluetinde önemli rolü olan birçok yapıyı ışıklandıran İstanbul İl Özel İdaresi, Kuleli Askeri Lisesi’ni de aydınlattı.

yapi.com.tr
1 Boğaz'da Yeni Bir Işık Adası: Kuleli Askeri Lisesi

İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul'un tarihi eserlerini ışıklandırmaya devam ediyor. Daha önce İstanbul siluetinde önemli rolü olan birçok yapıyı ışıklandıran İstanbul İl Özel İdaresi, Kuleli Askeri Lisesi’ni de aydınlattı. Tarihi binanın dokusuna uygun dış cephe dekoratifli aydınlatma projesi, mimar, mühendis ve restoratörler tarafından hayata geçirildi. 1828’de 'Süvari Kışlası' olarak inşa edilen Kuleli Askeri Lisesi, görkemli görüntüsünü geceye de taşımış oldu.Işıklandırma, tarihi binanın dominant özelliği vurgulanacak şekilde gerçekleştirildi. İstanbul Boğazı’nda Çengelköy ve Vaniköy arasında bulunan ve Osmanlı döneminde Mekteb-i Şahane olarak anılan yapıda yenileme çalışmaları 15 ay önce başlamıştı. Yenileme çalışmaları kapsamında bina depreme karşı güçlendirilirken, dış cephesi yenilendi. Restorasyon çalışmaları 13 milyon liraya mal oldu.

Kuleli Askeri Lisesi’nin meşhur iki kulesi 1968’de yapıldı. Lise, kuleler yapılmadan önce de bu adla anılıyordu. Çünkü ismini bulunduğu Kuleli Mahallesi’nden alıyordu. Osmanlı döneminde mahallede tahta kuleler vardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazda-yeni-bir-isik-adasi-kuleli-askeri-lisesi_89325.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • TEDAŞ VE BEDAŞ ÖZELLEŞİYOR; ŞU ANDA BİR ÇOK SOKAK AYDINLATMALARI KESİLİRKEN; ŞEHİRDEKİ BU TİP AYDINLATMALAR DA YA KARARACAK YA DA SAYAÇ TAKILARAK BİRİLERİNE ÖDETİLECEK. BİZ KENDİ SOKAK IŞIKLARIMIZI BİNA SAYACIMIZA BAĞLAYARAK SOKAĞIMIZI AYDINLATIYORUZ. SATIN ALACAK ŞİRKETLERE YÜK OLMASIN DİYE "K7K" BEDELİ DİYE KAÇAKLARI DA BİZ NAMUSLU VATANDAŞLAR ÖDÜYORUZ. YAKINDA TÜM ISTANBUL AYDINLATMALARI KESİLİRSE ŞAŞMAYIN YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!