Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaziçi Köprüsü Yıkılabilir mi?

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nun koşulduğu Boğaziçi Köprüsü’nün Ortaköy viyadüğündeki ayaktan dün sabaha karşı park halindeki bir otomobilin üzerine beton parçaları düştü. Uzmanlar uyardı: “Köprü çok yorulmuş durumda. Mutlaka yeni bir sistemle yedeklenmesi gerekir. Önlem alınmazsa gelecekte çok büyük bir felakete yol açabilir”

Gazete Habertürk
Boğaziçi Köprüsü Yıkılabilir mi?

Geçen yıl 230 bin kişinin katıldığı Avrasya Maratonu’nda beşik gibi sallanan ve güvenliği tartışma yaratan Boğaziçi Köprüsü, dün düzenlenen 33. Kıtalararası Avrasya Maratonu öncesinde de S.O.S.verdi.

Koşu öncesi sabaha karşı

Köprünün Ortaköy viyadüğündeki ayaktan kopan beton parçaları bir hukuk bürosunda yönetici asistanı olarak çalışan Ayla Parteş’e (48) ait otomobilinin üzerine düştü. Otomobilinin ön kısmında büyük hasara neden olan onlarca beton parçasını tek tek toplayarak, delil olması için bir poşete koyan Parteş, “Ön cam ile kaputta hasara neden olan beton parçalarının, önce nereden geldiğini anlayamadım. Daha sonra ise köprünün sütunlarından koptuğunu fark ettim. Durumu hemen polise bildirdim. Polis gelip, tutanak tuttu” dedi.

‘Çalışma yapılmıyor’

Büyük bir tehlike atlattığını söyleyen Parteş “Daha büyük facialar yaşanabilirdi. Otomobilimdeyken bu parçalar düşebilir ve yaralanabilirdim. Yetkilileri göreve çağırıyorum. Ben sadece arabanın hasarıyla kurtuldum. Bu köprü çökebilir ve büyük facialara neden olabilir” diye konuştu. Viyadüğün ayağından kopan beton parçaları köprünün sağlamlığına ve güvenliğine ilişkin endişeleri tekrar gündeme getirdi. Uzmanlar gerekli tedbirler alınmadığı takdirde gelecekte büyük bir felaketin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Köprüden beton parçalarının düşmesinin, bugüne dek yapılan bakımların niteliği açısından son derece önemli olduğunu işaret eden Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, “Boğaziçi Köprüsü’nün yapımının üzerinden epeyce bir zaman geçti. Belli ki köprü bir bütün olarak ele alınıp, üzerinde sistemli, düzenli ve dikkatli bir çalışma yapılmıyor. Özellikle taşıyıcı sistemi güçlendiren bir çalışma yapılmalı” dedi.

‘Geçen yıl çılgınlıktı’

Yüzeysel tedbirlerin artık çözüm olmayacağını söyleyen Muhçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl Avrasya Koşusu’nda büyük bir ağırlığın köprüye yüklenmesi sorumsuzluk ve çılgınlıktı. Köprüde taşıyıcı gücün desteklenmesine ilişkin herhangi bir önlemalınmadı. Köprü taşıyıcı sisteminde radikal bir bakıma, onarıma, desteğe ihtiyaç var. Trafiğin programlanmaması ve yüzeysel tedbirlerle geçiştirilmesi, gelecekte köprüyü bir bütün olarak tehlikeye atacaktır. Adeta bir felakete davetiye çıkarılmış olacaktır. Köprü gelecekte büyük bir felakete yol açabilir. Sonrasında bu felaketin sonuçlarını tartışmak zorunda kalabiliriz.”

550 bin araç geçiyor

Mimar ve kentbilimci Ahmet Vefik Alp ise konuyla ilgili şunları söyledi: “İki köprümüz projelendirilirken iki köprü kapasitesinin toplamı günlük 250 bin araç olarak belirlenmişti. Bugün bu kapasite 550 bin aracı aşmış durumda. Bu bakımdan köprülerimiz, özellikle birinci köprü çok yorulmuş durumda. Bunun büyük bir bakım gerektirdiğini düşünüyorum. Ama bunu yapamıyorlar. Çünkü Boğaziçi Köprüsü’nü yedekleyecek bir geçiş yapılamadı. Boğaziçi Köprüsü’nde bir süre önce de bir kablo kopmuştu. Şimdi de köprüden beton parçalarının düşmesi hoş değil. Köprü kapasitesinin çok üzerinde kullanılmaktadır ve yorulmuştur. Köprünün mutlaka yeni bir sistemle yedeklenmesi gerekir.”

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazici-koprusu-yikilabilir-mi_89449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!