Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaziçi'nde 'Tarihe' Otopark

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İstanbul'da "korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescil ettiği "tarihi ahşap bina" yıkılarak "açık otoparka" çevrildi.

Cumhuriyet Gazetesib>Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İstanbul'da "korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescil ettiği "tarihi ahşap bina" yıkılarak "açık otoparka" çevrildi. Bakanlığın "izinsiz herhangi bir müdahale varsa ivedilikle durdurulması" talebini içeren resmi yazısı dikkate alınmazken Üsküdar Belediyesi, otoparkın işletilmesi için bakanlığın yazısından 18 gün sonra otopark için "işyeri açma ve çalışma ruhsatı" verdi.

AKP'li belediyenin ruhsatı vermeden önce kendisine ulaşan şikâyet dilekçesine verdiği, " Şikâyet konusu edinilen yerle ilgili otopark yapılmak üzere henüz ruhsat talebinde bulunulmamıştır. Açık otopark olarak yerin hazırlanmasından sonra başvuru olması halinde şikâyet dilekçeniz değerlendirilecektir" yanıtı, tarihi yapının göz göre göre yıkılarak otoparka çevrildiğini ortaya koyuyor.

İstanbul Beylerbeyi'nde yaşanan olay Beylerbeyliler Dayanışma Derneği'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne yaptığı başvuru üzerine ortaya çıktı. Dernek, Üsküdar Belediyesi'ne gönderdiği şikâyet dilekçesini bakanlığa bağlı müdürlüğe de gönderdi. Dernek başvurusunda, "Beylerbeyi Mahallesi, Arabacılar Sokak, 125 pafta, 755 ada, 24 parseldeki ahşap binanın yıkılarak, parselin otopark olarak düzenlenmeye çalışıldığını" bildirdi.

Bakanlığa bağlı müdürlük, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne 1 Haziran 2007'de yazdığı resmi yazıda olayla ilgili önemli tespitlerde bulundu:

- Korunması gerekli kültür varlığı Parseldeki yapı, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun 19.04.1974 gün 7759 sayılı genel kararıyla korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.

- Bir dönemin özgün yapısı İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 04.01.2006 gün 1277 sayılı kararında, "... 775 ada, 24 parseldeki bir kısmı çökmüş olan binanın bir dönemin özgün yapısı olması, ayakta olan kısımlarının yıkılmaması, binanın nüfus ve eşyadan arındırılmasına" karar verilmiştir.

İvedilikle ruhsat verildi!
Bakanlığa bağlı müdürlük izinsiz herhangi bir müdahale varsa ivedilikle durdurulmasını talep ederken tarihi bina bu süreçte sahibi tarafından yıkıldı. Yılmaz İnşaat'a 19 Haziran 2007'de Üsküdar Belediyesi'nce ruhsat verildi. Yılmaz Otopark, tabelasını cadde üzerindeki ahşap bir binanın üzerine astı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazicinde-tarihe-otopark_55324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!