Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boğaz'ın Altını Delecek!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Marmaray Projesi'nin kardeşi olarak nitelendirilen Avrasya Tüp Tünel Projesi'nde 14 metre yükseklikteki dev köstebeğin montajının bittiğini belirterek, "Çok yakında İstanbul Boğazı'nın altını delmeye başlıyoruz" dedi.

yapi.com.tr/AA
Boğaz'ın Altını Delecek!

Kazlıçeşme-Göztepe arası 15 dakikaya inecek Bakan Elvan, günde 90 bin araca hizmet verecek tünelin, biri gidiş biri dönüş olmak üzere iki katlı olacağını söyledi. Bakan Elvan, 2 milyar liranın üzerinde maliyeti bulunan projenin kazı çalışmalarında önemli ilerleme sağladıklarını belirterek, doğu yönünde kazı çalışmalarında ilerlemenin yüzde 70'in üzerinde olduğunu açıkladı.

Kazlıçeşme-Göztepe arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek projede, Boğaz'ın altından geçecek tünelin delme işleminin başlamak üzere olduğunu belirten Elvan, şu bilgileri verdi: "Projede kullanılacak Tünel Açma Makinesi (TBM), Boğaz'ın zemin şartları ve basınç ortamına göre özel olarak tasarlandı ve Almanya 'da yaptırıldı. Bu dev köstebek Haydarpaşa Limanı'ndan Cankurtaran'a kadar olan 3.4 kilometreyi Boğaz'ın 106 metre altından kazacak. 1500 ton ağırlığında olan ve 130 metre uzunluğundaki bu dev makineyi 40 metre derinlikte monte ettik, çok yakında Boğaz'ın altını delme işlemlerine başlıyoruz. Bu dev köstebek günde yaklaşık 10 metre kazı yapacak ve 1.5 yıldan kısa sürede kazı işlemlerini tamamlamış olacağız."

Sahil yolu sekiz şerit Proje kapsamında Cankurtaran ile Kazlıçeşme arasındaki sahil yolunu 8 şeride çıkartacaklarını belirten Elvan, çalışmanın yazın başlayacağını bildirdi. Bostancı-Kadıköy arasındaki araçların tünel vasıtasıyla Sirkeci-Yenikapı-Zeytinburnu'na geçişinin sağlanacağına işaret eden Elvan, 14.6 kilometrelik projenin Florya -Sirkeci Sahil Yolu'ndan başlayarak Ankara Devlet Yolu'nun Göztepe Kavşağı'nda sona ereceğini ifade etti. Dünyanın 6'ncı büyük tüneli Bakan Elvan, proje kapsamında 8 adet alt geçit, 10 adet yaya üst geçidi ve 4 adet mevcut kavşak iyileştirmesinin de yapılacağını belirterek, "Tünel dışındaki kavşak ve yaklaşım yolları da İstanbul Büyükşehir Belediyesine ücretsiz olarak devredilecek. Sadece tünel ücretli olacak. Alınacak ücretin 4 dolar + KDV karşılığı Türk Lirası olması planlanıyor. Bu tünelin dünyanın 6'ncı büyük tüneli olacağı düşünüldüğünde; sağladığı yakıt tasarrufu bile bu değerin çok çok üzerinde. Tünel, köprü geçişlerini önemli ölçüde rahatlatmanın yanı sıra egzoz emisyon salınımını da büyük ölçüde düşürecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazin-altini-delecek_119299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!