Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bölcek Beldesini Kapatmayı Unuttular

Meclis'te nüfusu 2 binin altına düşen beldelerin önümüzdeki yerel seçimlerden itibaren kapatılmasıyla ilgili geçtiğimiz aylarda kabul edilen yasada, Bergama'nın 1886 nüfuslu Bölcek beldesinin unutulduğu ortaya çıktı. Söz konusu 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki

Yeni Asır Gazetesi
2 Bölcek Beldesini Kapatmayı Unuttular

Meclis'te nüfusu 2 binin altına düşen beldelerin önümüzdeki yerel seçimlerden itibaren kapatılmasıyla ilgili geçtiğimiz aylarda kabul edilen yasada, Bergama'nın 1886 nüfuslu Bölcek beldesinin unutulduğu ortaya çıktı. Söz konusu 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'da kapatılacak beldelerin yer aldığı listeye, Bölcek konulmadı.

Kurumlar uyarıldı

Kanunun Resmi Gazete'de yayımlanan ekindeki listede Bölcek'in yer almadığını fark eden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü, ilgili kurumları uyardı. İzmir Valiliği'nin de konuyu yasa tasarısını hazırlayan Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne ilettiği öğrenildi. Yaptıkları Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'ne göre Bölcek'in nüfusunun 1886 olduğunu ve kapanması gerektiğini belirten TÜİK Bölge Müdürü Rıdvan Yaka, bunun için Meclis'in 5 bin 747 Sayılı kanunda değişiklik yapması gerektiğini söyledi.

Yeniden inceleme

Öte yandan söz konusu uyarıların ardından Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 5747 Sayılı Kanun'u hazırlayan komisyonu yeniden topladığı öğrenildi. Komisyonun Türkiye'deki tüm beldelerin durumunu yeniden incelediği belirtilirken, Bölcek gibi unutulan belde olup olmadığının kontrol edileceği kaydedildi.

Sevinç yaşanıyor

Bu arada, yasa çıkmadan önce basında yer alan haberlerde adı sürekli belediyesi kapatılacak beldeler arasında geçen Bölcek'te ise, "unutulma" sevinci yaşanıyor. kapatılmayı haketmediklerini, nüfuslarının 2 binin üzerinde olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Tevfik Üreten, TÜİK'in sayımlarının hatalı olduğunu söyledi.

Sayım hatalı

Beldelerinin yanındaki Kadıköy'ün bir mahallesiyle birleştiklerini belirten Üreten, gerçek nüfuslarının 2 bin 450 olduğunu öne sürdü. Beldelerine Güneydoğu'dan 8 ay süreyle gelen 2 bin tarım işçisinin de sayılması gerektiğini ifade eden Üreten, "Yaz mevsiminde beldemizde iğne atsanız yere düşmez. Mardin ve Diyarbakır'dan mevsimlik tarım işçisi geliyor.  TÜİK'in sayımı hatalı. Eksik sayım yaptıklarını düşünüyoruz" diye konuştu. Üreten, kapatılmayacaklarını düşünerek önümüzdeki yerel seçimler için beldede belediye başkanlığı seçimlerine yönelik hazırlıkları başlattıklarını ifade etti. Üreten kendisinin de seçimde başkanlığa aday olacağını dile getirdi.

Kavas: Danıştay karar alabilir

Uşak Valisi ve Mahalli İdareler eski Genel Müdürü Kayhan Kavas, konuyla ilgili Yeni Asır'ın sorularını cevaplandırdı. Kavas, TÜİK İl Müdürü'nün aksine Bölcek'in kapatılması için mutlaka kanun değişikliği yapılmasına gerek olmadığını söyledi. İçişleri Bakanlığı'nın bu konuda başvuru yapması halinde Danıştay'ın konuyu inceleyebileceğini ifade eden Kavas, "Danıştay, Bölcek için kapatılması yönünde karar alırsa, bu belde kapatılır" dedi.

Bakanlığa yazı gönderildi

Mahalli İdareler İl Müdürlüğü yetkilileri, ortada bir hata olmadığını, genel müdürlüğün TÜİK'in gönderdiği nüfus rakamlarına göre hareket ettiğini ifade etti. Yetkililer, "Bölcek'in listelerde yer almadığını görüp İçişleri Bakanlığı'na uyarı yazısı gönderdik. Bunun üzerine bakanlıktan bizi telefonla arayarak, 'TÜİK Başkanlığı'ndan aldığımız rakamlara göre Bölcek'in nüfusu 2 binin üzerinde görünüyor. Bu nedenle kapatmadık' dediler. Yazılı bir yanıt almadık. Bilgimiz bu kadar" dedi.

HALK NE DİYOR

Faruk Özel (emekli) (75): Belediye levhası bu beldeden çıkmamalı. Belediye kapatılırsa burayı terk ederiz. Biz devletten bir şey istemiyoruz. Bölcek halkı olarak kendimize yeteriz. Yeter ki belediyemiz kapanmasın.
Mehmet Emin Eker (muhtar) (73): Cumhuriyet'in ilk milletvekili olan Rahmi Köken, beldemizden çıktı. Belediye de 40 yıl önce kuruldu. Hizmetlerden memnunuz, kapatılmasın.
Yusuf Sabancılar (esnaf) (59): Nüfusumuz 2 binin üzerinde. 40 senedir belediye tarafından yönetilen beldemiz köy olmasın.
Tülin Yılmaz (emekli): Emekli olduktan sonra buraya yerleştim. Belediye hizmetinden memnunum. Burası köy yapılırsa çoraklaşır. Buna müsade edilmesin.
Aynur Gürtaş (büfeci): Beldede istediğimiz her şey anında yerine getiriliyor. Belediyemiz kapatılmasın. Böylesine bir belde köy olmamalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bolcek-beldesini-kapatmayi-unuttular_65001.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • neden ileriye değilde geriye dönülmek isteniyor anlamıyorum. bu belediye 1968 yılında kurulmuştur, bizim halkımız yeniliklere açık ve ileri görüşlüdür. herzaman değerlerine sahip çıkmıştır ve çıkacaktır. YANITLA
  • Bölcek köyü belediye olduktan sonra çevre köylere nazaran hızla kalkınıp bir kent haline gelmiştir. Beldemizde ilköğretim okulu,sağlık ocağı,kütüphane,sanayi sitesi,toprak-su,domates-salça fabrikası,büyük baş hayvan çiftlikleri kurulmuştur. Çevre il,ilçe ve beldelere yollar yapılıp araba seferleri düzenlenmiştir.Bölcek bugün dışarıdan mevsimlik(8ay)gelen 500'e yakın insana ekmek kapısı olmuştur. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!