Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bolu Dağı Tüneli, Batıyla Doğuyu Yakınlaştırılıyor

Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı Tüneli, başta İstanbul olmak üzere batı illerinde yaşayan milyonlarca kişinin Anadolu ile arasındaki süreyi kısaltıyor

yapi.com.tr
Bolu Dağı Tüneli, Batıyla Doğuyu Yakınlaştırılıyor

Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı Geçişi Projesi kapsamında 1990 yılında ihale edilen, 1993 yılında çalışmalara başlanan ve 2007 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle trafiğe açılan 25,5 kilometre uzunluğundaki projenin yaklaşık 3,2 kilometresini oluşturan Bolu Dağı Tüneli'ni 11 yılda milyonlarca kişi kullandı.

Günlük ortalama 30 bin 869 aracın geçiş yaptığı tünelle, önceden iyi havalarda 30 dakika süren Bolu Dağı Geçişi, her hava koşulunda 5 dakikaya düştü.

Bolu Dağı geçişinde ayrıca 4,6 kilometre uzunluğunda 4 viyadük, yaklaşık bin 296 metre uzunluğunda 9 köprü yer alıyor.

Kameralı takip
Tünel içindeki trafiği izlemek için yaklaşık 95 metre aralıklarla (tünelde kör nokta kalmayacak şekilde) 66 sabit odaklı kameralar da hizmet veriyor.

Tünel dışında Asarsuyu ve Elmalık Tünel portallarında 2'şer hareketli, Asarsuyu Vadisi viyadükler bölgesinde 10 dome ile 4 zoom özellikli kamera bulunuyor.

Kaynaşlı TEM gişelerini gören 1 kamerayla Elmalık mevkisindeki 2 zoom özellikli sabit kamerayla toplamda 21 harici kamera da sistemde yer alıyor. Toplam 87 kameranın görüntüleri tünel kontrol merkezinde 7/24 takip ediliyor.

 

Olaylara anında müdahale
Tünel içerisinde olası bir kaza durumunda ortaya çıkabilecek yangın için muhtelif yerlerde otomatik "yangın algılama kablosu" ve "yangın ihbar" butonları her iki tüpte muhtelif yerlerde bulunuyor.

Tünel içindeki Acil Haberleşme boşluklarında, hidrant ve yangın dolabı bulunan yangınla mücadele boşluklarının her birinde biri 9 kilogram diğeri 6 kilogram olan kuru tip yangın söndürme tüplerinin yerinden kaldırılması halinde otomatik olarak SCADA sisteminde alarm veriliyor ve kayıt altına alınıyor.

Herhangi büyük bir yangın durumunda, trafiğin tamamen durması halinde, kazazedelerin araçlarını terk edip en yakın geçişten mevcut yangına dayanıklı yaya kapılarını kullanarak diğer tüpe geçebiliyor.

Toplam altı adet olan bu tali geçişlerden en yakın mesafedekine (bir önceki ve bir sonraki) olan uzaklık ışıklı ve ışıksız tabelalar (kaçış yönü işareti) ile de belirtiliyor.

Bolu Dağı Geçişi'nde yer alan Bolu Tüneli'nde Karayolları Ankara 4. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Tünel İşletme Şefliği'nde 5 memur, 60 işçi, 97 kar ve buzla mücadele personeli olmak üzere 162 personel görev yapıyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bolu-dagi-tuneli-batiyla-doguyu-yakinlastiriliyor_165957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!