Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bolu'da Işığa 69 Metre Kaldı

15 yıldır yapımı süren yaklaşık 3 km. uzunluğa sahip Bolu Dağı Tüneli, 69 metre sonra ışığa kavuşmuş olacak. Tünelde ilk ışığın ağustosta görüleceği belirtiliyor

Radikal
Bolu'da Işığa 69 Metre Kaldı

olu Dağı Tüneli projesine bugüne kadar 234 milyon dolarlık harcama yapıldı.

İnşaatına 15 yıl önce başlanan Bolu Dağı Tüneli'nde ilk ışığın görünmesine sadece 69 metre kaldı. Yetkililer, tünelde ilk ışığın bu yıl ağustos ayı sonunda görüneceğini belirtti.
Bolu Dağı Tüneli Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, Gümüşova Gerede Otoyolu Projesi kapsamında Bolu Dağı Tüneli'nde 14 yıl önce göreve başladığını belirterek, "Tek isteğim bu tünelde ışığı görmek. Bir aksilik olmazsa bu tünelde ilk ışığı bu yılın ağustos sonunda göreceğiz" dedi.

Faik Tokgözoğlu, Bolu Dağı Tüneli'nde sağ ve sol olmak üzere iki tüp olduğuna işaret ederek, "Ankara'dan İstanbul istikametine giden sol tüp toplam 2 bin 954 metre. Bu tüpte ışığın görünmesine sadece 69 metre kaldı. Sağ tüp ise İstanbul'dan Ankara istikametine 2 bin 788 metre, bu tüpte ise ışığın görünmesine sadece 90 metre kaldı. Sol tüpte ışığı ağustos ayı sonunda, sağ tüpte ise Aralık 2005 tarihinde göreceğiz" diye konuştu.

Günde 80 cm kazılıyor

Tünelde yaptıkları çalışmalarda, günde her tünelde 80 santim kazı yapabildiklerini ifade eden Tokgözoğlu, bugüne kadar yapılan harcamalarla ilgili şöyle konuştu: "Bugüne kadar Bolu Dağı Tüneli için 234 milyon dolar tutarında harcama yapıldı. Bolu Dağı geçişinin tamamen bitirilebilmesi için toplam 230 milyon dolarlık finansman daha gerekli. Tünel tamamlandığında sadece tünel için toplam 300 milyon dolar harcanmış olacak."

Gümüşova Gerede Otoyolu Projesi ve proje kapsamında yer alan 'Bolu Dağı' tüneli tamamlandığında Ankara ile İstanbul arasındaki ulaşım 3.5 saate inmiş olacak. Bolu Dağı Tüneli'nin 2006 yılı sonunda tamamlanarak tamamen ulaşıma açılması bekleniyor. Yetkililer ayrıca tünelde yapılan çalışmaların bir kitap haline getirilerek, üniversitelerin inşaat ve jeoloji bölümlerinde ders kitabı olarak okutulacağı bilgisini de verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/boluda-isiga-69-metre-kaldi_28438.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!