Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bölünmüş Yollar Güçlendirilecek

Yeni ihale yasası ve yetersiz bütçe imkanları ile bir yıl içinde 1600 kilometre uzunluğunda yapılan bölünmüş yoldan 160 kilometrelik bölümünde tek

Zamanb>Yeni ihale yasası ve yetersiz bütçe imkanları ile bir yıl içinde 1600 kilometre uzunluğunda yapılan bölünmüş yoldan 160 kilometrelik bölümünde tek sathi kaplama olduğu için bazı olumsuzlukların yaşanması üzerine, bu yollar çift kat sathi kaplamaya dönüştürülecek.

Yoğun kış şartlarının yol açtığı olumsuzlukların yeniden yaşanmaması amacı ile Karayoları Genel Müdürlüğü, tek sathi kaplamalı olarak inşa ettiği güzergahları çift kat sathi kaplamalı olarak inşa ederek daha sağlıklı hale getirecek. Ayrıca ağır taşıt trafik hacim miktarına bağlı olarak bütçe imkanları dahilinde bazı kesimler ise beton asfalta dönüştürülecek.

Karayolları yetkilileri, ikinci kat sathi kaplaması yapılan yollarda herhangi bir bozulmanın oluşmadığını; ancak ikinci kat sathi kaplaması mevsim şartları nedeniyle yetiştirilemeyen yerlerde sorun olduğunu belirttiler. Bunun da 2003 yılında tamamlanan toplam 1600 kilometrelik yolun yüzde 10’una tekabül ettiğini belirten yetkililer, kaplamalarda lokal yüzeysel bozulmaların olduğunun gözlenmediğini, aynı bozulmaların daha önce yapılan yollarda görülen bozulmalar olduğunu vurguladılar.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak yaptığı bir değerlendirmede de yaklaşık 63 bin kilometrelik devlet ve il yolları ağının ayakta tutulabilmesi bu yollarda trafik güvenliğini artırıcı teknik önlemlerin alınabilmesi için yoğun çaba gösterildiği vurgulandı. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, 80 yılda 3 bin kilometre uzunluğunda yapılan bölünmüş yollara karşın son bir yılda 1600 kilometre uzunluğunda bölünmüş yolun yapıldığını, bu yıl içinde de 1400 kilometre duble yolun yapımının planlandığını belirttiler. Programın gerçekleşmesi halinde bu yıl sonuna kadar yapımı planlanan duble yol inşaatı ile iki yılda Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bolunmus-yollar-guclendirilecek_8940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!