Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Borç Affından Sonra Sıra 2B Hamlesine Geldi, Arazi Satısı 30 Milyar $ Getirecek

Kurban Bayramı arifesinde, Cumhuriyet tarihinin en büyük borç affı için düğmeye basan hükümet, yılbaşı öncesinde de orman vasfını yitirmiş araziler konusunda atağa geçecek. 2B olarak nitelendirilen arazilerin satışına imkan sağlayacak yasa tasarısına bayram tatili sonrası son şekli verilecek.

Akşam Gazetesi
1 Borç Affından Sonra Sıra 2B Hamlesine Geldi, Arazi Satısı 30 Milyar $ Getirecek

Hükümetin uzun zamandır üzerinde çalıştığı 2B arazilerinin satışına ilişkin yasa tasarısında sona gelindi. 2B ile ilgili taslak çalışmasını üç bakanlık yürütüyor. Maliye, Çevre ve Orman ile Bayındırlık ve İskan Bakanlıkları'nın hazırlayacağı taslağın, Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra yılbaşına kadar Meclis'e gönderilmesi öngörülüyor. 2B arazilerinin satışından 25-30 milyar dolar aralığında bir gelir elde edilmesi bekleniyor. Arazilerin öncelikle hak sahiplerine satışının önü açılacak. Hak sahiplerinden belli miktar başvuru bedeli alınacak. Bedel, arazinin bulunduğu bölge ve konuma göre değişecek.

473 bin hektarı kapsıyor

473 bin 419 hektarı kapsayacak düzenlemeden en çok büyükşehirler ve sahil kentleri etkilenecek. Çalışmada, seçime 7 ay kala son aşamaya gelinmesi farklı yorumları da beraberinde getirdi. Referandumda sahil kentlerinde 'Hayır' oylarının yüksek çıkması sonrası bu kentlere yönelik çalışma yapmayı kararlaştıran AK Parti'nin 2B'yle buralara açılacağı iddia ediliyor. Hükümet ise bu değerlendirmelere karşın, düzenlemenin yıllardır gündemde olduğunu vurguluyor.

Komisyonlar tespit yapacak

Rayiç bedellerin belirlenmesinde, Hazine taşınmazlarının satışındaki kurallar geçerli olacak ve il ve ilçelerdeki takdir komisyonları değer tespiti yapacak. Taksitler halinde ödeme yapılabilecek. Belediye mücavir alan dışında kalan ve 100 dönüme kadar olan tarım arazileri de hak sahiplerine doğrudan satılabilecek. Bazı bölgelerde kentsel dönüşüm için TOKİ'yle işbirliği planlanıyor. 2B arazileri içinde kalmasına karşın, devlet tarafından daha önce verilen tapular geçerli sayılacak. Hak sahipliği için kişilerin bu taşınmazları, 5 yıl kullanmış olma şartı aranacak.

En çok 'Hayır' diyenlerle büyükşehirler etkilenecek

Uygulamadan yararlanacak yerler arasında ilk sırayı 45 bin 548 hektarla Antalya alıyor. Bu ili 39 bin 287 hektarla Mersin izliyor. Ankara'da 31 bin 706, Muğla'da 29 bin 138, İstanbul'da 18 bin 233, İzmir'de de 14 bin 772 hektar arazi bu kapsamda yer alıyor. Eskişehir, Kırklareli, Tekirdağ, Manisa gibi referandumda 'Hayır'ın fazla çıktığı iller ile Samsun ve Bursa, gibi şehirler de kapsam içinde. Düzenlemeden, arazilerinin önemli kısmı 2B kapsamında bulunan İstanbul Sultanbeyli, Ümraniye ve Beykoz gibi ilçelerin etkilenmesi bekleniyor.

ETİKETLER: ekonomi kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/borc-affindan-sonra-sira-2b-hamlesine-geldi-arazi-satisi-30-milyar--getirecek_83863.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • elinde 2b arazisini yeni devralmış (belediye kayıt devirleri ile) vatandaşların işlemleri nasıl olacak? hakki@yilmazemlak.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!