Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan, Avrupa'da Çıtayı Yükseltti

Borusan Birleşik Boru Fabrikaları AŞ Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tijen Çıdam, Borusan olarak Avrupa özel boru pazarındaki

Dünyab>Borusan Birleşik Boru Fabrikaları AŞ Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tijen Çıdam, Borusan olarak Avrupa özel boru pazarındaki paylarını yüzde 10'a yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.
Türkiye'nin bugün 1.5 milyon tonu aşan üretimle Avrupa'nın beşinci büyük çelik boru üreticisi konumunda bulunduğunu belirten Çıdam, boru sektörünün Türkiye ekonomisi için belirleyici öneme sahip sektörler arasında yer aldığına dikkat çekerek, ülkemizde yerel çelik boru pazarının belirli bir doygunluğa ulaştığını, bu nedenle pazarlama stratejisinin daha da önem kazandığını söyledi. Pazarlama ve satış kanallarını mükemmelleştirmeye, müşteri odaklılığını daha da geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Çıdam, yenilikçi yöntemlerle müşterilere daha yakın bir üretici olmaya ağırlık vermeyi hedeflediklerini söyledi.

İhracatın payı yüzde 40

İhracatın toplam satış içindeki payını yüzde 40 olarak belirlediklerini anlatan Çıdam, 2002 seviyelerini 2003 yılında da koruyarak, pazar çeşitliliğini artırma yönündeki çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti. 2002-2007 yılları arasındaki 5 yıllık stratejik planda yurt dışında üretim yapmayı planladıklarını anlatan Çıdam, "Borusan Boru Grubu olarak, BM Vobarno hamlesiyle, Avrupa özel boru pazarındaki payımızı yüzde 10'a yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

Büyüme hedefi

İhracatın yüzde 70'ini AB ve Kuzey Amerika ülkelerine gerçekleştirdiklerini, yüzde 30'unu ise ağırlıklı olarak Orta Doğu, Kuzey Afrika, Asya ve Uzak Asya ülkelerine yaptıklarını belirten Çıdam, "Bu pazarlara son dönemde Meksika, Venezuela, Jamaika, Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti'ni de ekledik" diye konuştu.

Grup olarak 2002 yılına göre satışları grup bazında yüzde 24, iç pazarda boyuna kaynaklı borularda yüzde 16 oranında artırmayı hedeflediklerini söyleyen Çıdam, bu yıl iç pazarda talepte yüzde 7-8 artış beklediklerini ifade ederek, "Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'na yönelik artan üretim hacmi ve ihracatta daha fazla koruyucu tedbirler alıyoruz" dedi.

Toplam 2.9 milyar dolara malolacak, BTC Boru Hattı'nın inşası tamamlandığında, yılda yaklaşık 50 milyon ton ham petrolün, Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaşacağını hatırlatan Çıdam, "Türkiye bölümü bin 70 kilometre olan Boru Hattı'nda toplam yaklaşık 385 bin ton boru kullanılacak. Bu boruların 270 bin tonu Türk konsorsiyumu tarafından temin edilecek. 270 bin ton borunun 220 bin tonu Türkiye'de üretilecek. Mannesmann Boru'nun da dahil olduğu Türk konsorsiyumu, bunlara ek olarak 22 bin ton tutarındaki Ceyhan iskelesi kazık borularını ve muhafaza borularını da tedarik edecek. Boruların hat güzergâhına taşınması işini de Türk konsorsiyumu gerçekleştirecek" diye konuştu.

Eğitime destek

Borusan Boru olarak, bilgi paylaşımına olanak tanıyan projeleri sürdürerek, sektörün gelişimine katkıda bulunmayı hedeflediklerinin altını çizen Çıdam, bu amaçla ikinci kez İstanbul Teknik Üniversitesi Proje Yarışmaları Merkezi (PROYAM) Organizasyonu kapsamında düzenlenen yarışmaya resmi sponsor olduklarını söyledi. Çıdam, "Borusan Boru Proje Yarışması 2003" adlı yarışma ile, mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencilerinin eğitimlerine destek olmanın yanı sıra, onların şimdiye kadar edindikleri bilgileri yaratıcı bir şekilde değerlendirebilecekleri bir zemin yaratmayı ve çelik yapılaşmanın yaygınlaşmasını teşvik etmek istediklerini söyledi.

400 bin ton üretim kapasitesine sahip

Borusan Grubu'nun ilk sanayi şirketi olarak 1958 yılında kurulan Borusan Birleşik Boru Fabrikaları AŞ, ilk olarak Halkalı fabrikasında faaliyetlerine başladı. Firma, bugün Mannesmann'ın da dahil olduğu, yıllık 650 bin tonluk üretim kapasitesiyle Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olarak sektöründe lider konumunu koruyor. Gemlik fabrikası ile birlikte yıllık 400 bin ton üretim kapasitesine sahip olan Borusan Boru, iki fabrikasında sanayi boruları, özel boru ve profillerin yanı sıra, su ve doğalgaz boruları, petrol boruları, kazan boruları, kalın etli boru ve profiller üretiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-avrupada-citayi-yukseltti_4370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!