Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan Enerji Sektörüne Adım Attı

Çelik boru, telekom ve lojistikte faaliyet gösteren Borusan Holding, etkinlik gösterdiği sektörlere enerjiyi de ekledi. Çelik devi, Hollanda merkezli Türk özel sermaye fonu Brightwell Holding BV'nin iştiraklerinden Maya Enerji'nin yüzde 70 hissesini satın aldı.

Dünya Gazetesi
Borusan Enerji Sektörüne Adım Attı

b>Borusan Holding, Brightwell Holdings BV iştiraklerinden Maya Enerji’nin yüzde 70 hissesini satın alarak enerji sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Ortaklar, hem elektrik üretimi için santraller kuracaklarını hem de yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin çalışmalar yürüteceklerini açıkladı. Borusan - Maya Enerji yakın dönem planları, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Brightwell Holdings BV Başkanı Alphan Manas, Maya Enerji İcra Kurulu Başkanı Mehmet Betil’in ve Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Melik’in katılımıyla İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında aktarıldı.

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, toplantıda yaptığı açıklamada halen çelik, distribütörlük, lojistik ve telekom alanlarında faaliyet gösteren Borusan Grubu’nun, 1 yıl önce yeni bir işkolunda faaliyet gösterme kararı aldığını belirterek şunları söyledi:

"Mevcut işlerimizle sinerji yaratabileceğimiz, varolan büyüme ve verimlilik performansımızı daha da artırabilecek bir alanda yatırım yapmayı planlıyorduk. Kapsamlı bir pazar ve potansiyel araştırmasından sonra enerji alanına girmeye karar verdik. Bu seçimde alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının stratejik değeri de önemli bir rol oynadı. İkinci önemli nokta da, dünyanın yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına yönelmiş olmasıdır. Fosil yakıtlara dayalı enerji, hem sürdürülebilirlik, hem de küresel ısınma sorunu nedeniyle geleceğe yönelik planlamalarda ikinci plana alınmaktadır. Borusan da, bu nedenle enerji yatırımlarını hidroelektrik ve rüzgar santrallerina yöneltmektedir."

Borusan, bu hedefe ulaşmak için ilk aşamada lisansı olan ve lisansı çabuk alınabilecek santraller için 250-300 milyon, lisansları daha geç alınabilecek santraller için ise 300-350 milyon dolarlık yatırım yapacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-enerji-sektorune-adim-atti_57307.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!