Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bosna’nın Planlanmasına İstanbul Modeli

Bosna-Hersek İmar Bakanı Salko Obhocas: Planlama ve kentsel dönüşüm işinin İstanbul’da nasıl yapıldığını merak ediyordum. ‘Mostar’da böyle bir şeyi nasıl yapabiliriz’ diye düşündük. İstanbul’da yürütülen planlama ve kentsel tasarım çalışmalarından çok etkilendik.

ibb.gov.tr
Bosna’nın Planlanmasına İstanbul Modeli

osna-Hersek İmar Bakanı Salko Obhocas, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mettopoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’ni (İMP) ziyaret ederek, Başkan Kadir Topbaş ve Büyükşehir Bürokratlarnıdan İstanbul’daki planlama ve kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Konuk bakanın İMP’deki planlama ve dönüşüm çalışmalarını incelemek üzere kendilerini ziyaret ettiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Kendilerine ben ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Dost ve kardeş ülke olarak gördüğümüz Bosna ile bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak, birçok alanda birlikte adım atmak ve şehirlerimizi birlikte geliştirmek arzusundayız” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, Sarayova’daki Başçarşı bölgesinin UNESCO tarafından korunması ve değerlendirilmesi gereken bölgeler arasına alınması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir heyetin müracaat konusunda yardımcı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu; “Şehirler günümüzde ve gelecekte geçmiş kullanımlarından çok farklı fonksiyonlar talep etmekte. Bunun paralelinde mevcut olan değerlerin yaşatılması, geleceğe taşınması konusunda bizlerin sorumlulukları var. Özellikle tarihi zenginlikleri ve kültürel mirası olan şehirler bu bakımdan önemli ve İstanbul bu şehirlerin başında geliyor. Bosna-Hersek’te de bu özellikleri taşıyan şehirler var. Şehirlerimiz benzerlikler arz ediyor. Bu nedenle Sayın Bakanın İstanbul’da yaptığımız stratejik plan, çevre düzeni planı ve nazım imar planlarını incelemesinin kendileri açısından çok önemli olduğuna inanıyorum.”

İki ülkenin imar ve planlama alanında da birlikte adım atacağına inandığını dile getiren Kadir Topbaş, “Ülkelerimiz arasında derinlikleri çok eskilere dayanan tarihi bağlar var. Bu birlikteliklerin yerele de aktarılması çok önemli. Sarayevo zaten kardeş şehrimiz, ilişkilerimiz sürmekte. Hazreti Mevlana’nın ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’ sözü doğrultusunda Bosna-Hersek ile aynı duyguyu paylaştığımızı ve bundan sonraki çalışmalarımızda birbirimize destek olacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Bosna-Hersek İmar Bakanı Salko Obhocas da İstanbul’da olmasının kendisi için çok mutluluk verici olduğunu belirterek, “Planlama ve kentsel dönüşüm işinin İstanbul’da nasıl yapıldığını merak ediyordum. ‘Mostar’da böyle bir şeyi nasıl yapabiliriz’ diye düşündük. İstanbul’da yürütülen planlama ve kentsel tasarım çalışmalarından çok etkilendik. Bu çalışmalar Bosna-Hersek için model olabilir” dedi.

Ziyaretin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarayova’daki Başcarşı’nın UNESCO’nun korunacak eserler kapsamına alınması için yapılan çalışmaları görmek açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Salko Obhocas, “Ziyaretim iki ülkede çalışan insanların sorunlarını ve ilişkilerini görmek açısından da iyi bir görüşme oldu. Ayrıca özellikle savaş esnasında Türkiye Cumhuriyeti’nin bize gösterdiği ilgi ve yüreklilikten dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bosnanin-planlanmasina-istanbul-modeli_60137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!