Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Boston Güzel Sanatlar Müzesi Mimarları Filme Aldı

Boston Güzel Sanatlar Müzesi Mimarların Yaşamını Filme Alıyor

yapi.com.tr/Efe Duyan
Boston Güzel Sanatlar Müzesi Mimarları Filme Aldı

br/> Boston Güzel Sanatlar Müzesi, mimarlık üzerinedokuz bölümlük bir film serisini göstermeye başladı. Boston'da yapısı bulunan, yakın dönemin kimi önemli mimarları üzerine çekilmiş birer film Ocak ve Şubat ayları boyunca gösterilecek.

"Architects on Film" projesinin ilk gösterimi Safdie üzerine oldu.Söylenene göre, Moshe Safdie, kamera önünde sanki mimar değil, film yıldızıymışçasına rahatmış. 90 dakikaya yaklaşan filmin büyük bölümünde kendisi oynuyor, kendisini oynuyor zaten. Filmler, belgesel nitelikli olmanın yanı sıra, bir mimari gezi tutu niteliğinde. Çalışma, Safdie'nin çocukluğunu geçirdiği İsrail'den başlıyor ve mimarın sonraki çalışmalarına göndermelerde bulunurcasına Hayfa kentini dolaşıyor. Safdie'nin Montreal günlerinden devam edilerek, mimarlığa yönelişini, 1967 Dünya Fuarı için yaptığı Lego bloklarındanmış gibi duran yapıya da değiniliyor. Elbette nerede yaşadığından, yakın zamanlarda yaptığı projelere kadar Safdie'nin kişiliği ve mimarlığı önümüze geliyor. Konu siyasetten kentleşmeye kadar bir çok yere gidip gelinse de, 50'e yakın kişinin çalıştığı bürosundan kimseyi tanıma şansı bulunmuyor izleyicinin. Safdie'nin kişisel karizmasına yaslanan filmde, Safdie'nin çocuğu ve eşi dışında, bir de sorular soran görünmez yönetmen dışında, ki o zaten görünmüyor, birine rastlamak mümkün değil. Oysa başka görüşlerin ve eleştirel kimi konumların bir güncel mimarlık belgeselini zengileştireceği aşikar.

Mimarın kişiselliği merkezinde kurgulanmış olan filmler, Gehry ve Foster'ınkiler dışında bu proje kapsamında çekilmiş.

Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nin mimarlıkla bu kadar içli dışlı olması da beklenen bir şey. Yarım milyar dolara mal olacak yeni bir proje planlanıyor. Serinin mimarlarından olan Norman Foster'ın, "Norman Foster" filminde bu projeyi de anlatması bekleniyor.

"Süper ya da Sıradan: Mies van der Rohe üzerine Düşünceler" filmi 20. yüzyıl mimarlığını anımsıyor ve anımsatıyor. "21. yüzyılın başında Mimarlığın Durumu" filmi ise Columbia Universitesi'nde yapılmış konferansların ışığında hazırlanmış. "Zaha Hadid'le Bir Gün", avant-garde mimarlığın son gözdesi üzerine iken, "Richard Meier Roma'da: Eski Zaman Kiliselerin Kentinde Kilise Yapmak" ise Meier eşliğinde bir nostaljik bir Roma gezisi vaad ediyor. "Alvaro Siza Gerçekliği Dönüştürürken" başlıklı film ise Portekizli mimarı Kenneth Frampton ile buluşturuyor.


Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde programa bakmak için tıklayınız.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/boston-guzel-sanatlar-muzesi-mimarlari-filme-aldi_40269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!