Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Böyle Önlem Dünyada Yok!

Kar yağışının gündelik hayatı olumsuz etkilediği birçok ülkede ulaşımın sağlandığı ana yollar buzlanmayı önleme çalışmalarıyla "önceden korunurken", başkentte çare yolların buz tutmasının ardından yollara tuz dökmekte aranıyor.

Cumhuriyet ANKARAar yağışının gündelik hayatı olumsuz etkilediği birçok ülkede ulaşımın sağlandığı ana yollar buzlanmayı önleme çalışmalarıyla "önceden korunurken", başkentte çare yolların buz tutmasının ardından yollara tuz dökmekte aranıyor. Karla kaplı yollara dökülen tuz ve bilinçsizce yapılan kar temizleme çalışmaları yollara zarar veriyor.

Kış koşullarının sert geçtiği başkentte, yollarda biriken kar trafiği olumsuz etkiliyor. Geçen hafta başkentte etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan sıkıntı ikiye katlanırken, ulaşımı rahatlatmak ve buzlanmayı engellemek için kullanılan tuz ile kar temizleme araçları yolları delik deşik ediyor. Anakent Belediyesi'nce alınan söz konusu önlemler, yollara zarar vermenin yanı sıra etkili bir çözüm de sunmuyor. Çözülen buzlar, çok geçmeden soğuk havanın etkisiyle tekrar eski halini alıyor. Kış koşulları sert geçen birçok ülkenin, kar ve buzlanma yaşanmadan aldığı önlemler dikkat çekiyor.

Başkentteki önlemler sınırlı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nce yapılan "Karayollarında Kış Bakımı - Kar ve Buz Kontrolü" adlı çalışma, karayollarının kış bakımı dolayısıyla daha verimli politikalar izlenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Çalışmada, kar yağışı ve buzlanmanın yoğun olarak hissedildiği birçok ülkede, karayollarından sorumlu kurumların kış bakımı çerçevesinde gelişmiş kar ve buzlanmayı önleme programları izlendiği belirtiliyor. Başkentte alınan önlemlerin, "buzlanmanın giderilmesi" ile sınırlı kaldığına dikkat çekilen çalışmaya göre, birçok ülkede buna ek olarak "buzlanmanın önlenmesi" çalışmalarının yürütüldüğüne işaret ediliyor. Çalışmada, yolların kar yağışından etkilenmemesi amacıyla alınan önlemler şöyle sıralanıyor:

"ABD, Kanada, Japonya, İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya, Fransa ve İngitere'de oldukça yaygınlaşan; yollardaki hava durumu bilgi sistemleri, hava durumu ile ilgili bilgi toplayan, yol durumunu gözleyen sistemlerle buna eşlik eden; haberleşme, analiz ve görüntüleme sağlayan birimleri içermektedir. Sistem içersinde birçok algılayacının bulunduğu istasyonlar mevcuttur. Bu algılayıcılardan gelen veriler merkez istasyonda toplanmakta, karar vericiler toplanan bilgilerle kar ve buz kontrolü ile ilgili en güncel hava ve yol durumlarına ulaşabilmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/boyle-onlem-dunyada-yok_59891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!