Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BTC Bilgilendirme Toplantısı Gergin Geçti

Hazar Denizi’nden elde edilen ham petrolü Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Pet

Zamanb>Hazar Denizi’nden elde edilen ham petrolü Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi’nin, çevresel ve toplumsal etkilerini belirlemek için yapılan istişare toplantısı, yerel yöneticiler ile BTC yetkilileri arasında tartışmalara neden oldu.

Kars Valiliği Toplantı Salonu’nda yapılan istişare ve bilgilendirme toplantısına; Vali Nevzat Turhan ve Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun yanı sıra ilçe belediye başkanları ve kaymakamları, daire amirleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Toplantıda BTC İletişim Danışmanı Deniz Güzelöz, Çevre Müdürü Ebru Demireker Yıldız, Halkla İlişkiler Müdürü Arife Günbay ve BTC Toplumsal Yatırım ve Sosyal İlişkiler Koordinatörü Şükran Çağlayan sinevizyon eşliğinde bir sunum yaparak, BTC’nin tesis çalışmaları, projenin olası çevresel ve sosyal etkileri ve bunlarla ilgili olarak uygulanmakta olan etki azaltıcı önlemler hakkında bilgi verdiler.

Yapılan konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçilince yerel yöneticiler ile BTC yetkilileri arasında tartışmalar yaşandı. Vali Nevzat Turhan, şirket yetkililerinin devlet birimlerini tanımadan kendi başlarına hareket ettiklerini vurgularken, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, şirket çalışanlarını ‘Sömürge Afrika’da safari yapan Avrupalılar’a’ benzetti. Alibeyoğlu; “Burada kurtlar kuşlar düşünülürken insana yönelik bir yatırım yapılmadı. Yeraltı kaynakları ve çevre tahrip edildi. Büyük bir çevre kirliliğine yol açıldı. Halkla ilişkiler konusunda yönetimle ilişkiye girilmedi. Yapılan dev bireysel harcamalar ve yaşam biçimi sömürge Afrika’daki safari yapan Avrupalılar’ı anımsatıyor ve yöre halkının tepkisini alıyor.” diye konuştu. İl Tarım Müdürü Yusuf Yurdalan da, Tepe Nacap firmasının kaçak kum alımı yaptığını belirterek, bir an önce önlem alınmasını istedi.

BTC yetkilileri, halkın boru hattını bir gelir kaynağı olarak gördüğünü ve çok beklentiye girdiğini, BTC’nin boru hattı boyunca etkilenen vatandaşlara yardımda bulunmaya çalışacağını, bunun için 9 milyon dolar fon ayırdıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/btc-bilgilendirme-toplantisi-gergin-gecti_11707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!