Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BTC'ye Petrol Pompalanıyor

Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının Sangaçal'daki ana pompa istasyonunda petrol dolumuna başlandı.

Radikalb>Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının Sangaçal'daki ana pompa istasyonunda petrol dolumuna başlandı.

25 Mayıs'ta Bakü'de yapılacak törenle ilk petrolün pompalanmaya başlanacağı BP'nin operatörlüğünü yaptığı Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının Sangaçal'daki ana pompa istasyonunda doluma başlandı.
Hattın tamamen dolması altı aylık bir süreç gerektiriyor. Ana pompa istasyonundaki inşaat ve işletime alma çalışmalarının tümüyle tamamlanmasının ardından atılan bu adımla birlikte, BTC petrol boru hattının dolumunun ilk aşaması başladı. Boru hattına ilk petrolün verilmesiyle ilgili olarak 25 Mayıs'ta yapılacak kutlama töreninden önce, hat dolumunun ilk aşaması ve işletme testleri gerçekleştirilmiş oldu.

10 milyon varil petrol
Bakü yakınlarındaki Sangaçal Terminali'nden başlayıp Gürcistan üzerinden Akdeniz sahilindeki Ceyhan Terminali'ne uzanan 1.770 km'lik boru hattının dolumu için toplam 10 milyon varillik petrol gerekiyor. Söz konusu petrol, Hazar Denizi'nin Azerbaycan kesimindeki Azeri-Çıralı-Güneşli (ACG) sahasından elde ediliyor. Tüm güzergâh boyunca boru hattının kademeli dolumu yaklaşık altı ay sürecek; petrolün Ceyhan'dan ilk tankere yüklenmesinin ise 2005'in son üç ayı içinde gerçekleşmesi bekleniyor. BTC Projesi Türkiye kesiminde 1 Mayıs 2005 itibarıyla yüzde 94.9 oranında ilerleme kaydedilmiş durumda.
Türkiye'deki 1.076 km'lik boru hattı üzerinde, 1.075 km kaynak, 1.075 km kanal kazısı, 1.069 km boru dizimi ve 1.063 km geri dolgu işlemi yapıldı. Hidrostatik testler tüm lot'larda devam ediyor. Pompa ve motorlar yerleştirildi. Ceyhan Terminali'nde, tankların kaba inşaatı bitti ve yedi tankın su testleri tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/btcye-petrol-pompalaniyor_26988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!